Wody podziemne | Wody powierzchniowe | Wody gruntowe |
Na terenie gminy występuje czwartorzędowy użytkowy poziom wodonośny, który składa się z dwóch warstw:
- pierwsza występuje w częsci przypowierzchniowej (0,7 -10m p.p.t) i jest związana z utworami piaszczysto-żwirowymi pochodzenia rzecznego, wodnolodowcowego i lodowcowego. Woda ta nie jest czerpana ze względu na zanieczyszczenia,
- druga występuje na głębokości 20-30 m p.p.t. i zwiazana jest głównie z obszarami dolin kopalnych (Małej Panwi, fragment zbiornika Knieja-Laskowice). Poziom ten tworzą osady żwirowo-piaszczyste.
Teren gminy leży w dorzeczu rzeki Odry.
Najważniejsze rzeki na tym terenie to: Mała Panew, będąca prawym dopływem Odry, Brynica, która jest dopływem Stobrawy, wpadającej bezpośrednio do Odry, Jemielnica oraz Swornica. Sieć rzeczna na obszarze gminy jest dość bogata. Oprócz wymienionych już rzek, przez obszar gminy przepływa duża liczba płytkich, lecz rozleglych potoków i strumieni (bez nazwy), które tworzą w kilku miejscach podmokłe tereny oraz rowy melioracyjne,tworzące gęstą sieć. Wszytkie rzeki płyną zgodnie z nachyleniem terenu, czyli ze wschodu na zachód.
Rzeka Odra jest największym ciekiem wodnym województwa. Nie przepływa bezpośrednio przez obszar gminy, lecz ma duży wpływ na kształtowanie się warunków ekologicznych i wodno-klimatycznych jej obszaru.
Jest to rzeka wypływająca z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jej dorzecze ma powierzchnię 2037 km2, długość biegu rzeki wynosi 131 km. Na 17 km biegu rzeki znajduje się duży zbiornik retencyjny (Jezioro Turawskie). Mała Panew jest największym ciekiem gminy, mającym znaczny wpływ na kształtowanie się warunków klimatycznych przyległych terenów. Przepływa przez południową część gminy w okolicach wsi Kolanowice, Biadacz i Luboszyce. Jej wody są pozaklasowej czystości, jednak w ostatnich latach obserwuje się poprawę jakości wód dotyczącą głównie oznaczeń pierwiastków biogennych oraz Miana Coli. Docelowo stan czystości rzeki na terenie gminy powinien osiągać I klasę czystości.
Rzeka ta jest dopływem Stobrawy. Źródło ma w ok. wsi Rzędów w gminie Turawa. Charakteryzuje się dużymi walorami przyrodniczymi związanymi z wielkoprzestrzennymi ekosystemami podmokłych łąk i sródleśnych stawów. Bogatsze walory posiada w górnym biegu, gdzie płynie uregulowanym korytem wśród łąk, pól i terenów zurbanizowanych. Uchodzi do Budkowiczanki w gminie Lubsza. Rzeczka ta posiada drożność co stwarza możliwości do uprawiania kajakarstwa. Jej wody nie odpowiadają normom III klasy, ponieważ zawierają ponadnormatywne stężenia fosforu ogólnego.
Niewielki odcinek rzeki stanowi południową granicę gminy w okolicach Kępy. Jej wody mieszczą się w II i III klasie czystości dla przeciętnego stanu zanieczyszczeń. Docelowo powininna prowadzić wody I klasy czystości.
Jej krótki odcinek znajduje się w południowej części gminy pomiędzy Kępą i Luboszycami. Pod względem czystości mieści się w II i III klasie dla przeciętnych stężeń zanieczyszczeń. Docelowo stan jej czystości powininien odpowiadać I klasie czystości.
Za właściwe wody gruntowe uważa się zazwyczaj te, które zalegają poniżej 5m. Dla rolnictwa ważną rolę odgrywa głębokość występowania pierwszego poziomu tych wód. Głębokość zalegania wód gruntowych łączy się z geologią i morfologią. Wody gruntowe charakteryzuje:
- mało stabilne zwierciadło,
- duża współzależność z wodami powierzchniowymi oraz zależność ich stanów od aktualnych czynników atmosferycznych,
- znaczne zanieczyszczenie przez fenole.
W związku z tym , wód gruntowych nie można wykorzystać dla celów wodociągowych.