Zwierzęta chronione w gminie Łubniany

Bezkręgowce Kręgowce

na koniec strony

Świat zwierząt gminy Łubniany jest równie bogaty jak szata roślinna. Obok zwierząt pospolitych występuje tu wiele gatunków chronionych oraz rzadkich w skali kraju. Część z nich znalazła się na "Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce" (Głowaciński red. 1992) - (skrót PL), regionalnej "Czerwonej liście kręgowców Górnego Śląska" (Czylok i in. red. 1996) -(skrót G.Śl.). W czerwonej księdze i na listach zwierzęta podzielono w zależności od stopnia zagrożenia, na 5 kategorii: Ex - wymarłe, E - ginące, V - narażone na wymarcie, R - rzadkie oraz I - o nieznanym zagrożeniu.

Bezkręgowce Invertebrata

  1. Pajęczaki Arachnida
    Wśród zwierząt bezkregowych na uwagę zasługuje rzadki gatunek chronionego pająka- tygrzyk paskowany Argyope bruenichi. jest to najbarwniejszy polski pajak, osiągający do 2 cm dlugości. występuje na nasłonecznionych łąkach i nad brzegami zbiorników wodnych. na terenie gminy stwierzony został na wilgotnych łąkach koło Jełowej, Dąbrówki Łubniańskiej, Kobylna i Brynicy.
  2. Owady Insekta
    Do objętych ochrona a stosunkowo często spotykanych należą biegacze ogrodowy Carabus arvensis, wręgaty Carabus acncellatus i granulowaty Carabus granulatus, spotykane na obszarze całej gminy. W borach sosnowych coraz rzadziej występuje chrząszcz z rodziny kózkowatych o bardzo dlugich czułkach - tycz cieśla acanthocinus aedilis. Pospolicie występuja chronione trzmiele. szczególnie często spotykany jest trzmiel ziemny Bombus terrestris, gnieżdżący sie w norkach w ziemi lub szczelinach między kamieniami. W miejscach otwartych i nasłonecznionych spotkać można pazia królowej Papilio machaon (PL-V), jednego z najpiękniejszych motyli krajowych.
  3. Ślimaki Gastropoda
    na terenie gminy występujetylko jeden gatunek chroniony - ślimak winniczek Helix pomatia. Gatunek objęty ochrona gatunkową dopiero od 1995 r. spotykany dość często w miejscach wilgotnych, szczególnie w dolinie Małej Panwi i Brynicy.

na początek strony

Kręgowce Vertebrata

  1. Płazy Amphibia

    Występują liczne gatunki płazów. Spotkać można traszkę zwyczajną Triturus vulgaris, żabę trawną Rana temporaria, żabę wodną Rana esculenta, ropuchę szarą Bufo bufo, ropuchę zieloną Bufo viridis oraz rzekotkę drzewną Hyla arborea. Płazy te odbywają gody w stawach i drobnych zbiornikach znajdujących się na terenie gminy.

  2. Gady reptilia

    Spośród gromady gadów na terenie gminy wystepują trzy gatunki jaszczurek: jaszczurka zwinka Lacerta agilis, jaszczurka żyworodna Lacerta vivipara i padalec zwyczajny Anguis fragilis (G.Śl.- R). spotkac można również węze : zaskrońca Natrx natrix (G.Śl.- R) oraz żmiję zygzakowatą Vipera berus.

  3. Ptaki Aves

    Z wielu gatunków ptaków lęgowych spotykanych w tej gminie, do najbardziej interesujacych zaliczyć należy derkacza Crex crex (G.Śl.- V), gatunek zagrożony w skali światowej i bociana czarnego Ciconia nigra (PL-R,G.Śl.- R). Derkacz gnieździ się na podmokłych łąkach koło Jelowej. Gniazdo bociana czarnego znajduje się w lasach w północnej części gminy. Na suchych łąkach i nieużytkach w centralnej części gminy występuje kląskawka Saxicola torquata (G.Śl.- R) i pokląskwa Saxikola ruberta (G.Śl.- R).

  4. Ssaki Mammalia

    Spośród wielu gatunków ssaków występujących na terenie gminy do bardziej interesujących należy zaliczyć m.in. ryjówkę aksamitną Sorex araneus, tchórza zwyczajnego Mustela putorius, gronostaja Mustela erminea (G.Śl.- V), łasicę łaskę Mustela nivalis (G.Śl.- V) oraz borsuka Meles meles (G.Śl.- R). Występują tu rownież gatunki nietoperzy, z których najczęściej spotykanym jest gacek brunatny Plecotus auritus (G.Śl.- V).


na początek strony przyroda strona poprzednia - rośliny strona następna - zdjęcia strona główna