ROLNICTWO
W województwie opolskim wyróżnia się 3 podstawowe strefy funkcjonalne. Jedną z nich jest strefa rolna, która obejmuje teren powiatu nyskiego. Są to obszary o najwyższej wartości rolniczej przestrzeni produkcyjnej, ponieważ charakteryzują się bardzo korzystnymi warunkami przyrodniczymi, glebowymi, będącymi podstawą dla intensywnej produkcji rolnej i opartego na niej przetwórstwa rolno – spożywczego.
Agroklimat powiatu jest wyrównany. W produkcji rolniczej bardziej istotne znaczenie mają wyraźne odmienności mikroklimatyczne związane z rzeźbą terenu, z siecią rzeczną, różnorodnością gleb i stosunków wodnych oraz z dość zróżnicowanym przestrzennie zalesieniem.
Większe niż różnice klimatyczne znaczenie ma przebieg pogody zmieniający się z roku na rok. Wynikają stąd silne wahania plonów roślin uprawnych. Klimat jest korzystny dla rolnictwa, ponieważ charakteryzują go stosunkowo wysokie temperatury i umiarkowana ilość opadów.
Występuje długi okres wegetacyjny i łagodny przebieg zimy. Cechy te stwarzają dużą swobodę w wyborze upraw gatunków i odmian roślin bardziej wymagających ciepła. Występuje przewaga gleb dobrych i średnich.
W gminach południowych uprawia się przede wszystkim zboża, rośliny okopowe i pastewne, w północno-zachodniej części powiatu zboża i rośliny okopowe, a w gminie Skoroszyce rośliny okopowe i zboża.
- użytki rolne 87 846 ha, stanowią ok. 72 % powierzchni powiatu
- w % użytków rolnych: grunty orne 90,4 ; łąki i pastwiska 8,9 ; sady i ogrody 0,7
Gmina Głuchołazy ma charakter rolniczo-turystyczny. Użytki rolne zajmują ponad 70 % powierzchni, lasy ponad 17 %. Występuje uprawa bardzo wymagających roślin. Plony są wysokie. W Górach Opawskich występują gleby szkieletowe i gliny. Obszary te zagrożone są erozją.
Gmina Kamiennik, położona na lekko falistym terenie, to głównie pola uprawne. Gmina odznacza się bardzo dobrymi warunkami środowiska rolniczego umożliwiającymi uprawę w dużym stopniu roślin intensywnych i najbardziej wymagających. Na dobrych glebach uprawia się tu pszenicę, rzepak, buraki cukrowe, na słabszych ziemniaki. Uzyskuje się tu wysokie plony.
Dość dużą powierzchnię zajmują obszary pofałdowane narażone na erozję.
Lasy występują na obszarze 1467 hektarów w rejonie Szklar. Lasy zajmują 16,3 % pow., użytki rolne 78,5 %.
Gmina Korfantów leży nad rzeką Ścinawą Niemodlińską. Jest to przede wszystkim region rolniczy.
Północna część znajduje się w obrębie obszaru chronionego krajobrazu Borów Niemodlińskich.
Lasy obfitują w grzyby i jagody, są tu tereny łowieckie, ponadto znajduje się rezerwat przyrody “Blok” i pomniki przyrody: aleja lipowa w Gryżowie, dąb szypułkowy w Kuźnicy Ligockiej, Korfantowie.
W miejscowościach Przychód i Rzymkowice wyznaczone zostały tereny pod zabudowę letniskowo – rekreacyjną. Na pozostałych obszarach gminy przeważa rolnictwo. Użytki rolne stanowią 71,3 %, lasy 22,8 %. W dolinach rzek na madach i glebach glejowych występują łąki.
Gmina Łambinowice to również gmina typowo rolnicza. Użytki rolne stanowią 8404 ha (68,1%), lasy 2019 ha (18,9%). Teren przeważnie równinny ułatwia rozwój rolnictwa. Gleby średnie. Warunki dla rolnictwa dobre, ale zróżnicowane przestrzennie. Rozmieszczenie upraw należy dostosować do lokalnych siedlisk rolniczych.
Podejmuje wiele działań na rzecz ochrony środowiska. W Lasocicach wybudowano nową, biologiczną oczyszczalnię ścieków. Oczyszalnia w Łambinowicach jest obecnie rozbudowywana.
W Okopach utworzono wysypisko śmieci, spełniające wymogi europejskie.
Lasy gminy są częścią Borów Niemodlińskich. Obszar chronionego krajobrazu znajduje się nad rzeką Nysą Kłodzką.
Gmina Nysa - użytki rolne około 70 %, lasy ponad 9 %. Warunki rozwoju rolnictwa dobre. Szeroka uprawa roślin okopowych (w tym buraków cukrowych), a także pszenicy. Osiągane są wysokie plony.
Gmina Pakosławice ma także charakter rolniczy. Położona jest na obszarze ściśle chronionym dla potrzeb produkcji rolniczej oraz w strefie ochronnej zlewni Nysy Kłodzkiej. Teren płaski, 81,7 % stanowią użytki rolnicze, 11,6 % lasy. Warunki rozwoju rolnictwa bardzo dobre, dlatego występuje uprawa roślin intensywnych. Plony są wysokie.
Obowiązuje tu zakaz lokalizacji inwestycji nie związanych z produkcją żywności oraz zakaz dotyczący inwestycji powodujących zanieczyszczenie środowiska.
Gmina Otmuchów pełni ważną rolę w rozwoju turystyki w powiecie nyskim. Użytki rolne stanowią 75,7 % pow., lasy 6,2 %. Przeważają gleby brunatne. Dobre warunki do uprawy roślin najbardziej wymagających i uzyskiwania wysokich plonów. Teren północny pofałdowany i w związku z tym zagrożenie erozją.
Gmina Paczków jest gminą rolniczo - przemysłowo – turystyczną. Grunty rolne zajmują ponad 80 % powierzchni. Dominują gleby III i IV klasy bonitacyjnej. Gmina ma warunki do uprawy w dużym stopniu najcenniejszych grup i gatunków roślin tj. buraków cukrowych i pszenicy.
Gmina Skoroszyce - głównym sektorem gospodarki jest rolnictwo. Rzeki Stara Struga i Młynówka zaliczane są do I klasy czystości wód, a Cielnica do II klasy. Użytki rolne stanowią ponad 80 % pow., a lasy 4,3%. Warunki sprzyjające uprawie roślin intensywnych. Gleby trudne w uprawie, okresowo podmokłe.