SZLAKI TURYSTYCZNE

W rejonach Kopy Biskupiej wyznakowano około 59 km szlaków turystycznych pieszych, w tym 22 km w obrębie tego wzniesienia:

- czerwony – 36,5 km , najdłuższy, umożliwiający poznanie Gór Opawskich wraz z Kopą Biskupią. Biegnie od Głuchołaz przez Górę Parkową, Jarnołtówek, Biskupią Kopę, Pokrzywnę do Prudnika,

- żółty – 11,6 km , najpopularniejszy szlak z Jarnołtówka do Schroniska PTTK im. Bohdana Małachowskiego pod Kopą Biskupią, następnie przez Srebną Kopę, Zamkową Górę do Pokrzywnej,

- niebieski – 9 km , zwany jest “Szlakiem Przełomu Złotego Potoku”, bardzo malowniczy. Przebiega od Jarnołtówka przez “Karolinki”, Olszak, Morskie Oczko aż do Pokrzywnej, gdzie szlak wchodzi na zbocza Biskupiej Kopy.

W miejscu zwanym “Gwarkową Percią” turystów czeka wspinaczka po 35 stopniowej drabince przymocowanej do urwiska skalnego.

Następnie przechodzi przez “Piekiełko” i Doliną Bystrego Potoku.

 Ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne

Poza szlakami turystycznymi wyznaczone zostały również ścieżki przyrodniczo – dydaktyczne, które pozwalają zapoznać się z ciekawymi obiektami przyrodniczymi, dużą różnorodnością geologiczną i gatunkową fauny i flory.

Są to trzy ścieżki:

* Doliną Bystrego Potoku na Biskupią Kopę

Długość trasy 7,4 km. Dla celów edukacyjnych i poznawczych wyznaczono tu 3 miejsca przystankowe: “Gwarkowa Perć”, “Cicha Dolina”, “Kopa Biskupia”.

* Z Pokrzywnej do Jarnołtówka przez Olszak i Żabie Oczko

Długość trasy 4,3 km. Wyznaczono tu 2 miejsca przystankowe: “Żabie Oczko”, “Karolinki”.

* Z Jarnołtówka do Rozdroża pod Piekiełkiem

Długość trasy 2 km. Wyznaczono tu 1 przystanek – “Karliki”.

Wszystkie wymienione tu miejsca przystankowe zostały omówione powyżej.

W Głuchołazach-Zdroju bierze początek kolejna ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna i biegnie promenadą spacerową powstałą na przełomie XIX i XX wieku, następnie przez rezerwat geologiczno-krajobrazowy “Las Bukowy” (stary drzewostan bukowy z licznymi egzemplarzami drzew o charakterze pomnikowym, ciekawa budowa geologiczna z odkrywkami na powierzchni oraz pozostałości starych sztolni). W sąsiedztwie pierwszej sztolni znajduję się źródło słabo zmineralizowanej wody “Żegnalce”. Ścieżka prowadzi przez teren kopalni złota (rezerwat “Nad Białką”) w górę do zniszczonego w czasie pożaru schroniska z wieżą widokową, potem do kaplicy św. Anny, a stąd w dół do wschodniej części Parku Zdrojowego.

Przez teren południowy powiatu przebiega “Trasa Gór Opawskich”. Jest to trasa dla rowerów turystycznych przez Prudnik – Dębowiec – Pokrzywną – Jarnołtówek – Konradów – Głuchołazy – Gierałcice – Biskupów – Burgrabice – Sławniowice. Długość 42 km.

Wyznaczono również trasę dla rowerów górskich “Trasa przełomem Złotego Potoku”. Przebiega przez Pokrzywną – Biskupią Kopę – Jarnołtówek – Górę Olszak – Żabie Oczko do Pokrzywnej. Długość trasy 23 km.