Tradycje i obrzędy

Wiele obrzędów zapomniano, ale są takie które się nadal kultywuje.

Wigilia

Wigilia zwana też przez mieszkańców wiliją, wilią lub świętym wieczorem obchodzona była w trochę odmienny sposób niż dziś. Kiedy wszyscy usiedli do stołu, gospodyni, która przygotowała 12 potraw, musiała skosztować kaszę, aby przez cały rok mąż oddawał jej pieniądze. Dzieci częstowano gotowanym jajkiem, aby nie zgubiły się w lesie, zjadano też jabłko, aby gardło nie bolało oraz orzecha, by mieć zdrowe zęby.

Skoczki

Skoczki, palenie Judasza, Judaszowa środa, to zwyczaj mający miejsce w Wielką Środę. W tym dniu zbiera się chrust, gałęzie - układa w stosy i pali, na pamiątkę wydania Chrystusa przez Judasza.

Wielkanoc

W sobotę lub niedzielę najmłodsi przygotowują gdzieś na podwórku gniazda ze słomy,trawy, a potem szukają wielkanocnego zajączka (słodyczy).

Natomiast w poniedziałek chłopcy zaopatrzeni w butelki z wodą (czasem z wiadrem) chodzą po domach wszędzie tam gdzie są dziewczyny. Polewają je wodą, a w zamian otrzymują kroszonki i słodycze.

Kroszonka jest to zabarwione jajko, z którego farba jest zeskrobywana, są też inne techniki zdobienia jajek. Co roku w gminie odbywa się Konkurs Kroszonkarski.

Dożynki

Na terenie gminy co roku w innej miejscowości odbywają się dożynki. Podczas których odbywają się liczne imprezy ludowe.

Najbardziej znaczący jest Konkurs Koron Dożynkowych. Korony przygotowywane są przez poszczególne wsie.

Działalność kulturalna

Przy szkole działa chór szkolny Tęcza, zaś przy kole Mniejszości Niemieckiej chór mieszany dorosłych i młodzieży.

Proboszcz Parafii ks. M. Słaboń jest folklorystą, poetą, pisze monografię o swojej parafii. Pisze gwarą śląską do lokalnej gazety. Jest propagatorem i znawcą gwary śląskiej.