ROŚLINNOŚĆ  W  BRZEGU

 

 

     Ta strona umożliwi Wam lepsze poznanie gatunków roślin występujących w Brzegu oraz ciekawych gatunków w jego okolicach

  Brzeskie tereny zielone zajmują dość znaczną część obszaru miasta (ok. 88 ha)

Mimo wielu zanieczyszczeń odznaczają się jeszcze dużym bogactwem rosnących tu rzadkich gatunków i nielicznych cennych okazów. Na terenie Brzegu występuje około 300 odmian drzew i krzewów. Z tej liczby około 30% pochodzi z terenów Ameryki północnej, 20% z Azji wschodniej, głównie z Japonii i Chin.

  Każdy mieszkaniec miasta powinien pamiętać, żeby swoim działaniem nie powodować zniszczeń w przyrodzie, gdyż tylko zdrowe i nie okaleczone okazy są prawdziwą ozdobą miasta i atrakcją dla turystów

 

                          DRZEWA LIŚCIASTE

 

CIEKAWE DRZEWA LIŚCIASTE W BRZEGU:  wierzba biała, iwa, olsza czarna, grab pospolity, leszczyna południowa, topola drżąca, nadwiślańska

 

MIŁORZĄB JAPOŃSKI- Jedyny żyjący jeszcze przedstawiciel klasy roślin miłorząbowych, które występowały jeszcze w erze mezozoicznej w dużej ilości gatunków. Wszystkie z wyjątkiem tego jedynego, żyjącego do dziś dawno wymarły.

  Miłorząb jest drzewem dwupiennym wysokości od 25-40 metrów. Jego liście opadają na ziemie. Liście są wachlarzykowate, skórzaste, rozmieszczone skrętolegle na pędach wydłużonych. Wiosną i latem liście są jasno zielone, jesienią przybierają barwę żółtą. Owoce mają kształt śliwki. Miłorząb prawdopodobnie nie występuje już w stanie dzikim. W Brzegu rośnie kilka okazów tego gatunku.

 

 

TULIPANOWIEC AMERYKAŃSKI- Duże drzewo 30-50 metrów z jajowatą koroną i prostym pniem. Pączki ma czerwone, gałązki nagie czerwone lub czerwono- brązowe. Liście Tulipanowca Amerykańskiego osiągają około 15 cm. długości. Tulipanowiec kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty "stoją" pojedynczo na końcach gałązek. Wyglądem przypominają tulipana. W Brzegu tulipanowiec amerykański rośnie przy ulicy Bolesława Chrobrego

 

WIERZBA KRUCHA- Drzewo wysokości 15-20 metrów. Gałązki ma lekko zwisające żółtawo-zielone. Jest jedną z wielu odmian popularnej wierzby. Inne wierzby na terenie Brzegu to między innymi: biała, szara, konopianka i purpurowa. Wierzba krucha używana jest między innymi na budowle. Jest drzewem bardzo ozdobnym i miododajnym. W Brzegu rośnie w Parku Wolności i nad Odrą.

 

    DRZEWA IGLASTE

 

CIEKAWE DRZEWA IGLASTE W BRZEGU: choinka kanadyjska, świerk biały, kłujący, modrzew japoński

 

CIS POSPOLITY- Wysokość 15-20 metrów. Korona koloru czerwono brunatnego. Cis pospolity ma miękkie igły oraz okrągłe pączki. Igły są długości do 35mm. Cis kwitnie w kwietniu i w maju. W Brzegu cisy są dość pospolite w parkach i ogrodach, głównie w Parku Centralnym

 

JODŁA NIKKO- wysokość 30-40 metrów. Jodła nikko ma sztywne igły z wierzchu ciemno zielone, gęsto ustawione na szczycie. W Brzegu występuje kilka okazów tego gatunku, głównie w Parku Wolności i w Parku Centralnym. Jodła nikko jest tylko jednym z występujących w Brzegu gatunków  jodły.

 

 

KRZEWY

 
CIEKAWE KRZEWY W BRZEGU: lilak, tamaryszek, tuwała, krzewuszka

FORSYCJA- Krzew ten osiąga do 3 metrów wysokości. Rośnie on prosto pionowo lub z gałązkami zwisającymi. Liście przedłużone są długości do 12 cm. Forsycja kwitnie w kwietniu, a jej liście mają wtedy żółty kolor. Liczne okazy forsycji występują w Parku Wolności.

 

MIGDAŁ TRÓJKLAPOWY- Krzew lub małe drzewo o pędach nagich lub słabo owłosionych, brunatnych. Liście są pod spodem słabo owłosione. Migdałowiec kwitnie w końcu kwietnia i w maju. Kwiaty pełne o licznych różowych płatkach. Gatunek ten pochodzi z Chin. W Brzegu możemy go spotkać na ulicy Piastowskiej oraz na skwerze obok kina. Niestety w okresie kwitnienia często jest łamany na bukiet.

 

Przygotowanie:
Katarzyna Wyczawska kl Ia
Ładnowska Katarzyna kl Ia
Anna Różańska kl Ia

Opiekun:
Zofia Wiśniewska, Sylwester Frańczuk

strona główna