GMINA BRZEG

W skład Gminy Brzeg wchodzi kilkanaście wsi, wśród których, każdej warto przyjrzeć się uważnie, ponieważ we wszystkich znajdują się godne podziwu zabytki.

Jedną ze wsi to Brzezina. Tu właśnie jest gotycki Kościół pw. N.M.P. z wieżą z XV w., a przy szosie do Lipek - kamienna kaplica postawiona w 1584r. na pamiątkę budowy drogi z Brzegu do Oławy.

Kolejną wsią jest Kruszyna. Tu można obejrzeć Kościół M.B. Różańcowej wykonany w stylu gotyckim, a także fragment polichromii, mur kościelny i fragmenty ambony wkomponowane w prezbiterium.

W XIV w. wieś Kopanie znana była z fabryki i okazałego pałacu klasycystycznego. Dziś zachowały się jedynie litografie, które są przechowywane w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

Warto odwiedzić Kościół M.B. Różańcowej z prezbiterium i nawą, który znajduje się w Pępicach. Obok Kościoła w dworku mieszka obecny rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Stanisław Sławomir Nicieja. A co ciekawe niegdyś był to dworek pastora Ryszarda Scholza.

Następną wsią są Małujowice. To tu w 1741 roku wojska pruskie pokonały Austriaków. Najcenniejszym zabytkiem wsi jest kościół parafialny z pozostałością średniowiecznych polichromii (zdjęcie poniżej).

Niedaleko Pępic znajduje się Żłobizna, a tu trzy stawy - popularne miejsca wypoczynku.

W Łukowicach Brzeskich można zwiedzić jedyny powstały od podstaw wczesnorenesansowy kościół na tym terenie.

Kolejnym z gotyckich kościołów jest Kościół w Zielęcicach, który został odbudowany, po poważnych zniszczeniach podczas ostatniej wojny światowej.

Gotycki Kościół z klasyczną wieżą oraz pałac późnobarokowy (obecnie remontowany), zabytkowy park i zabudowania folwarczne np. spichlerz, obora i stodoła, a ponadto śluzę z nieczynną elektrownią na Kanale Odry - to wszystko wizytówka Zwanowic. Trzeba dodać, że w pobliżu wsi działała odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego "Leopold", ale niestety została zamknięta z powodów ekonomicznych.

Do Gminy Brzeg należy również osiedle mieszkaniowe Skarbimierz, jego potoczna nazwa to "Lotnisko", a w jego skład oprócz osiedli, lotniska wchodzą zaplecza techniczne i byłe koszary.

Urząd gminy znajduje się w Brzegu, ale obecnie władze gminy dążą do przeniesienia go do Skarbimierza - Osiedle. Wśród mieszkańców zbierane są również podpisy o zmianę nazwy Gminy Brzeg na nazwę Gmina Skarbimierz.

MIEJSCOWOŚCI WEDŁUG LICZBY MIESZKAŃCÓW (dane z 31.03.2000)

miejscowość

liczba mieszkańców

Skarbimierz Osiedle

1482

Lipki

629

Łukowice Brzeskie

572

Brzezina

524

Żłobizna

491

Zwanowice

437

Małujowice

412

Pawłów

397

Pępice

348

Kruszyna

310

Prędocin

212

Zielęcice

208

Skarbimierz

196

Bierzów

172

Kopanie

150

ogółem

6540

tekst opracowała Justyna Szulc kl. VI b PSP 1 Brzeg

mapa gminy