PRZEMYSŁ 

GARBARNIA BRZEG S.A.

HISTORIA- Zakład założył w 1811r. Wilhelm Moll- spadkobierca tajemnic rodzinnych, które Mollowie od pokoleń zdobywali w przemyśle skórzanym Wittembergii. Ich brzeski pomysł również okazał się sukcesem i chociaż garbarnia przeżyła kilkuletni kryzys produkując dla wojska podczas wojen napoleońskich, to rychło odbudowała swoją renomę i pozycję na rynku. Wkrótce wzmocniły ją inwestycje: import skór z Indii i Argentyny oraz budowa dla potrzeb fabryki własnej elektrownii wodnej i portu przy kanale Odry. Druga wojna światowa zniszczyła fabrykę w 90%.

Garbarnię odbudował powojenny entuzjazm. W lipcu 1945r. rozpoczęto usuwanie gruzów, jesienią produkowano już skóry podeszczowe. W 1946r. w Dolnośląskich Zakładach Garbarskich w Brzegu, które miały już nową nazwę i wyniki imponujące w stosunku do niedawnych zniszczeń, uruchomiono odmięśniarkę i ługowanie kory. Kilka miesięcy później w Brzegu wytwarzano 30 ton skór podeszczowych miesięcznie. Po kilku latach remontów garbarnia podpisała umowę ze znaczącym producentem obuwia czyli z firmą "Otmęt".

GARBARNIA TERAZ - W maju 1998r. Garbarnia zadebiutowała na rynku równoległym Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Od tego czasu Spółka stale zwiększa obroty, co jest potwierdzeniem silnej i stabilnej pozycji na rynku. Nakłady ponoszone na modernizację parku maszynowego, wdrażenie efektywnych i proekologiczne rozwiązań ekologicznych a także sprawne przeprowadzenie procesu restrukturyzacji, sprawiły, że Akcjonariusze pozytywnie odbierają podejmowane przez Zarząd działania zapewniające pełniejsze wykorzystanie potencjału przedsiębiorstwa.

 

NADODRZAŃSKIE ZAKŁADY PRZEMYSŁU TŁUSZCZOWEGO S.A. W BRZEGU

HISTORIA- NZPT S.A. w Brzegu powstały w 1951r. Do roku 1990 funkcjonowały w ramach Zjednoczenia Przemysłu Olejarskiego. NZPT S.A. w Brzegu są jednym z pierwszych psiedsiębiorstw państwowych w Polsce, a pierwszym w branży tłuszczowej, które związało dalszy swój rozwój z procesem przekształceń własnościowych w naszym kraju. W grudniu 1990r. Zakłady zostały przekształcone w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa, a proces prywatyzacji został ukończony 8 listopada 1994r. sprzedażą większościowego pakietu akcji Spółki amerykańskiej firmy Schooner Capital Corporation z Bostonu.

NZPT S.A. W BRZEGU TERAZ- NZPT S.A. w Brzegu wytwarza margaryny w kubkach do smarowania pieczywa (KAMA, KRÓLEWSKA-SŁONECZNIKOWA, MASŁO ROŚLINNE), w kostkach do wypieków ciast i sporządzania kremów ( DOMOWA, MLECZNA, PALMALUX, ZWYKŁA-BIS, MASŁO ROŚLINNE, BRZESKA), margaryny w blokach o przeznaczeniu do przemysłu cukierniczego i piekarniczego. Margaryna stanowi najważniejszą grupę sprzedawanych towarów przez Spółkę produktów, wśród których na pierwszym miejscu jest Kama, będąc najpopularniejszą margaryną na Polskim rynku. Dystrybucja margaryn odbywa się przez hurtownie rozlokowane na terenie całej Polski. Obecnie po zmianie właściciela zakład nosi nazwę "KAMA FOODS S.A.".


Olejarnia - widok zakładu

FABRYKA SILNIKÓW ELEKTRYCZNYCH
BESEL

HISTORIA i DZIEŃ DZISIEJSZY -Zakład powstał w 1950 roku. Obecnie zakład jest spółką akcyjną. Większościowy pakiet akcji posiada ELEKTRIM S.A. Firma zatrudnia ok.700 osób będących wielkim bogactwem przedsiębiorstwa i kształtujących jego byt. Od niemal ćwierćwiecza firma znaczną część ich produkcji eksportują do krajów Unii Europejskiej oraz do Azji, Australii, Afryki i obu Ameryk. 45% produkcji kierowane jest na rynek krajowy. Ich wyroby znajdują wszechstronne w różnych gałęziach przemysłu. Dystrybucja oparta jest na makroregionach i obejmuje swym zasięgiem cały kraj. Besel jest producentem m.in. silników elektrycznych, silników wentylatorowych, napędów regulowanych mechanicznie i elektronicznie, elektrowibratorów.


BESEL - widok zakładu i jeden z produktów

PWC ODRA S.A.

HISTORIA- Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych Odra S.A. należy do grupy największych przedsiębiorstw cukierniczych w Polsce a jego udział w rynku wyrobów cukierniczych trwałych wynosi około 5%. Początki fabryki datuje się na pierwsze dni po zakończeniu II wojny światowej. Ówczesna władza przejęła od władz radzieckich obiekty po istniejącej przed wojną fabryce cukierków i czekolady "Piasten", która była własnością kupca Hoffmana. Firma przyjęła wtedy nazwę FABRYKA CUKRÓW "ODRA" i stała się przedsiębiorstwem państwowym. W latach 1948-1951 i 1957-1958 zakład przeszedł dwa pierwsze etapy rozbudowy ( pierwszy- rozpoczęła się produkcja krówek "Matylda" i "Mela" oraz drugi - uruchomiono produkcję wyrobów czekoladowych i drażerowanych.

PWC "ODRA" S.A. TERAZ- Obecnie tego typu zakład jest jednym z największych zakładów w Polsce. FWC "ODRA" S.A. posiada bardzo bogaty asortyment wyrobów a mianowicie:
karmelki twarde i nadziewane,
czekolada pełna i nadziewana,
wyroby czekoladowe,
wyroby wschodnie,
pomadki.
Poza wymienionymi produktami firma produkuje także gumę do żucia, gumki rozpuszczalne i drażetki.

INNE ZAKŁADY

Z branży przemysłu spożywczego należy wspomnieć Polskie Zakłady Zbożowe "Brzeg" S.A. producent mąki pszenicznej i kaszy mannej oraz Zakłady Cukiernicze "Cukrogal" Spółdzielnia Pracy gdzie produkuje się wafle, krówki i galaretki. W Brzegu oprócz Beselu są również inne zakłady przemysłu elektromaszynowego:
> MEPROZET - pomp i armatury przemysłowej,
> AGROMET - producent maszyn rolniczych m.in. rozsiewaczy, kultywatorów, wozów paszowych,
> BEWAG - producent ogrzewaczy, grzejników i kotłów parowych.

opracowanie Karol Biesiaga kl. VI c PSP 1 Brzeg - zdjęcia z materiałów reklamowych zakładów