TURYSTYKA

Mimo iż Ziemia Brzeska nie leży ani w górach, ani nad morzem czy jeziorami wiele jest rzeczy które mogą przyciągnąć potęcjalnego turystę. Znajdziemy tu wiele bardzo cennych zabytków, terenów zielonych czy miejsc wypoczynku. Prężnie działa Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze organizując liczne imprezy i utrzymując szlaki turystyczne. Na Ziemi Brzeskiej mamy 4 oznakowane szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Szlakiem czerwonym możemy przejść wokół najbardziej znanych i zabytkowych części miasta. Niebieski szlak to "Szlak Średniowiecznych Polichromii" - prowadzi po miejscowościach na lewym brzegu Odry, gdzie znajdują się zabytkowe kościoły z malowidłami z okresu średniowiecza. Na północ od Odry znajdziemy mniej zabytków architektury. Więcej jest tu lasów i terenów rekreacyjnych. Te tereny można zwiedzić wędrując żółtym szlakiem - najciekawszy jest jednak szlak zielony na który zaprasza Karol Biesiaga.

Zielony szlak turystyczny

Nasz rajd rozpoczynamy wyjazdem z Brzegu.

Dojeżdżamy do Terenów Zalewowych Odry. Następnie jedziemy na Babi Loch jest to staw w pobliżu Nowych Kolnii kolejnego etapu naszej podróży.


Betonowa droga w kierunku Kościerzyc

Dalej dojeżdżamy do małej wsi o nazwie Odłogi. Leży ona na skraju lasu i rośnie tam wielki dąb - pomnik przyrody.

Następnie przejeżdżamy przez Stobrawę aż do Starych Kolnii. Gdzie w centrum jest kościółek pod wezwaniem św. Antoniego o ciekawej architekturze z wolnostojącą dzwonnicą.


Babi Loch jedno z popularnych kąpielisk Brzeżan

Kolejnym etapem podróży są Karłowice. To jedna z najciekawszych miejscowości tej części powiatu , liczne bloki położone wokół starej wsi przypominającą zabudowę małego miasta.

Następnie jedziemy do Kurzni, znajduje się tam kościół z 1813r. który ma nie typową dla tego terenu architekturę - salowy , na planie prostokąta , bez wieży , jedynie z wieżyczką na środku dachu zakończoną chorągiewką z datą 1883 r.

Kolejną miejscowością gdzie warto się zatrzymać są Rogalice do , których dojeżdżamy przez Tarnowiec i Nowy Świat. W Rogalickim Parku są dwa pomniki przyrody: dąb szypułkowy liczący sobie 300 lat o imponującym obwodzie 679cm oraz rzadko spotykany orzech czarny liczący sobie 160 lat o obwodzie 475 cm z Ameryki Płn.

Następnie przejeżdżamy przez Książkowice do miejsca kolejnego przystanku naszej eskapady rezerwatu "Rogalice" - położony nad rzeczką Pijawką o powierzchni 6,06 ha, drzewostan z udziałem olszy czarnej naturalnego pochodzenia, bukiem i świerkiem. Można tu również spotkać czermień błotną.

Z rezerwatu wyjeżdżamy w kierunku Borucic - pewną trudność może sprawić znalezienie szlaku w miejscu, gdzie opuszcza on drogę leśną (Borucice - Wójcin) i biegnie na przestrzeni około 100 m łąką i nieużytkami w kierunku lasu.

W lesie na północ od Dobrzynia warto nieco zboczyć ze szlaku aby zobaczyć most na Smortawie i ciekawy bunkierek z okresu II wojny z pomieszczeniami na kilka osób ze strzelnica, kominem i ciekawym stanowiskiem na dachu.

Z lasu wjeżdżamy w malowniczą aleję do Leśnej Wody prowadzącej wzdłuż Smortawy przy, której rosną dwa dęby szypułkowate - pomniki przyrody. Pierwszy 500, drugi 400 letni.

Tą piękną aleją dojeżdżamy do miejscowości Błota gdzie znajduje się przysiółek (5 gospodarstw) Zamcze - znajdują się tam pozostałości stożkowatego grodu z XIV - XVI w.

Z wioski wyjeżdżamy asfaltową ulicą w kierunku Lasu Ryczyńskiego. Za ostatnimi zabudowaniami skręcamy w lewo i drogą polną dojeżdżamy do folwarku Lednica gdzie warto zobaczyć zachowane resztki po starym grodzisku z XIII - XIV w.


Co roku w okolicach 1 kwietnia w miejscu dawnego grodu Ryczyn
spotykają się turyści z Dolnego Śląska (zdj. J.Janota)

Ostatni odcinek naszego rajdu prowadzi wzdłuż wałów przeciwpowodziowych oraz terenami zalewowymi Odry - to wymarzona trasa dla miłośników rowerów górskich.

Po całodniowej eskapadzie po malowniczych terenach okalających Brzeg dojeżdżamy do naszego miasta skąd rozpoczynaliśmy ten wspaniały rajd.

 

Opracował Karol Biesiaga
klasa VI b PSP nr 1 Brzeg