GEOGRAFIA

Wody powierzchniowe

Odra

Decydujące dla lokalizacji miasta było położenie nad Odrą na jej wysokim, chroniącym przed powodziami, brzegu. Rzeka ta przepływa w granicach administracyjnych miasta na długości 5 km. Tworzy też naturalną granicę gmin Brzeg i Lubsza. Odra przed regulacją była rzeką nieokiełznana co podkreśla jej nazwa - rzeka niszczyła "odzierała" brzegi, a na dnie płaskiej doliny tworzyła rozlewiska zwane "odrzyskami". Z tworzonych przez rzekę piaszczystych łach powstały na terenie miasta wyspy Młyńska i Srebrna. W czasie regulacji rzeki i budowy kanałów w XIX wieku powstały nowe wyspy. Na wyspie długości prawie 2 kilometrów, między Odrą a kanałem na północ od miasta powstały liczne zakłady przemysłowe m.in. Garbarnia. Najdłuższy kanał na terenie gminy długości 8 km utworzył wyspę na której znajduje się wieś Prędocin. Jej powierzchnia wynosi 11 km kw. Odra jest rzeką o zmiennych przepływach. Najwyższe stany wód występują w miesiącach letnich: czerwcu i lipcu oraz czasami w marcu przy gwałtownym topnieniu śniegu w górach. Najniższy poziom wody występuje najczęściej w miesiącach zimowych.

Odra ( z lewej na wysokości Prędocina, z prawej widok z brzeskiego mostu)

Inne cieki wodne

Z innych cieków wodnych na terenie miasta warto wspomnieć Potok Kościelny. Ma on początek w okolicach Żłobizny. W większej części płynie przez tereny Brzegu. Jego wody zasilają staw Cegielnia (gliniankę) oraz staw w Parku Wolności w Brzegu. Ostatni odcinek stanowi zachodnią granicę Brzegu po czym wpada do Odry. Drugim potokiem jest Sadzawa. Bierze ona początek na południe od Janowa (z okolic Wału Łosiowsko-Michałowskiego), następnie przepływa na północ od Gierszowic oraz przez Pawłów. Zanim wpadnie do Odry stanowi wschodnią granicę Brzegu. Dalej od miasta, na obszarze gminy między Łukowicami a Małujowicami płynie Pępicki Potok. Często i chyba bardziej tranie jest on zwany Pępickim Kanałem. Jego początki znajdują się na północ od wsi Michałowice, gdzie przepompowywana jest woda z Nysy Kłodzkiej. Ma on szczególne znaczenia dla zaopatrzenia w wodę Brzegu. Koło wsi Obórki część wody jest pobierana z kanału i rurami doprowadzana do miasta. Następnie łączy się z Psarskim Potokiem i uchodzi do rzeki Oława.

Pępicki Potok (okolice Łukowic Brzeskich)

Wody stojące

Na obszarze miasta i gminy nie występują większe naturalne jeziora. W mieście wody stojące reprezentowane są przez jeziorka położone w fosie miejskiej oraz kilka wyrobisk. Największe z nich to cegielnie przy ulicy Włościańskiej, staw w Parku Wolności i kąpielisko miejskie przy ulicy Korfantego. Drugim miejscem do kąpieli w mieście była kiedyś tzw. kwadratówka w Parku Wolności. Dziś jest jednak bardzo zaniedbana. Niewiele lepiej wygląda sytuacja na terenie gminy. Najczystszą wodę możemy spotkać na Trzecim Stawie tuż przy obwodnicy miejskiej. Mankamentem tego miejsca jest mała ilość dobrych wejść do wody i procesy postępującego zarastania. Innym przynajmniej dawniej popularnym miejscem wypoczynku jest glinianka koło wsi Żłobizna. Sporo wejść do wody i piaszczysto - żwirowa plaża mogą zachęcać do wejścia do wody. Gorzej jest jednak z czystością wody. Kąpiąc się na tego typu stawach trzeba też pamiętać, że przeważnie już blisko brzegu mogą występować głębie i osoby nie umiejące pływać nie powinny wchodzić bez opieki. Kilka jeziorek występuje na terenie gminy również w dolinie Odry.

tekst, zdjęcia, budowa strony P.K.