ŹRÓDŁA WIEDZY

Być może dotarłeś lub dotarłaś na nasze strony przypadkowo. Zainteresowało Cię miasto, które opisaliśmy. Może chcesz wiedzieć więcej. Jest taka możliwość w internecie i nie tylko. Ze stron www chciałem polecić trzy strony.
Pierwsza to oficjalna strona Urzędu Miasta Brzeg -
www.brzeg.pl. Można tu znaleść informacje o historii, zabytkach, parkach, kulturze, nauce, gospodarce, pracy samorządu i aktualnych wydarzeniach w mieście. Druga z polecanych stron to przewodnik po Ziemi Brzeskiej - www.idb.com.pl/magazyn-brzeski/turystyk/przewodn. Zawarty jest tu bardzo bogaty opis geograficzno - krajoznawczy. Właściwie wszystkie godne uwagi miejsca okolic Brzegu są tu opisane. Oprócz tekstów mamy dużo zdjęć i mapę Ziemi Brzeskiej. Bardzo wiele aktualnych wiadomości zawierają strony www "Magazynu Brzeskiego" - www.idb.com.pl/magazyn-brzeski/.

Internet ma swoje wady. Nie zawsze możemy się połączyć, niektóre strony po jakimś czasie znikają z sieci i niezbyt wygodnie czyta się z monitora. Dlatego czasami warto sięgnąć po książkę. Dwie najnowsze pozycje to praca dr Jana Majewskiego - "Moje turystyczne ścieżki" (Brzeg 1999) i przewodnik "Po Ziemi Brzeskiej - szosą, szlakiem i bezdrożem" (Brzeg 1998) Marcina Helwiga. "Moje turystyczne ścieżki" są zbiorem krajoznawczo - historycznych artykułów, które cyklicznie ukazywały się na łamach "Gazety Brzeskiej". Uaktualnione i rozszerzone są lekturą atrakcyjną i przyjemną w czytaniu. Druga z książek to typowy przewodnik dla rowerzystów i turystów pieszych. Mamy tu dokładny opis tras, miejscowości. Dobre mapki i opis odległości w kilometrach powodują, że jest to bardzo przydatna pozycja dla każdego turysty. Ze starszych książek o Brzegu koniecznie trzeba wspomnieć:
* pracę zbiorową pod redakcją Władysława Dziewulskiego - "Brzeg - dzieje, gospodarka, kultura" (Instytut Śląski w Opolu 1975) -
szczególnie dużo wiadomości historycznych,
* praca J. Czajkowskiego - "Drzewa i krzewy miasta Brzeg" (Opole 1967) -
dokładny opis roslinności miasta.

Paweł Kulczycki


Część rynku której obecnie nie ma
widok od strony zachodniej na początku wieku