ulica Oswalda Matei

anim2pion.gif (371664 bytes)Prof. dr hab. inż. Owald Mateja urodził się 9 lutego 1936 roku w Kosorowicach koło Opola. Po ukończeniu w 1960 roku studiów wyższych na Wydziale Budownictwa Przemysłowego i Ogólnego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, podejmuje pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Budownictwa Przemysłowego w tejże uczelni. W 1964 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych na podstawie rozprawy "Stateczność hiperboloidalnych chłodni wieżowych obciążonych ciężarem własnym powłoki". W 1968 roku, po wypadkach marcowych, w wyniku reorganizacji katedry Profesor wraca na rodzinną Opolszczyznę i rozpoczyna pracę naokowo-dydaktyczną na nowo utworzonym Wydziale Budownictwa, aktywnie uczestnicząc w jego organizacji oraz rozwoju. W 1968 r. rozpoczął pracę w WSI w Opolu. W 1973 roku na podstawie rozprawy habilitacyjnej "Problemy statyki i dynamiki płyt pierścienicowych oraz powłok obrotowych" uzyskuje na Wydziale Budownictwa Politechniki Wrocławskiej tytuł doktora habilitowanego. Prowadził szeroką współpracę z uczelniami i instytucjami w kraju i za granicą. Przez okres jednego roku przebywał na stypendium Humboldta. Wypromował 5 doktoratów oraz był recenzentem wielu prac doktorskich, habilitacyjnych i wniosków o nominacje profesorskie. Uwzględniając całokształt dorobku naukowego i dydaktycznego, Uchwałą Rady Państwa uzyskał tytuł naukowy i został w 1977roku mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego. Był pierwszym profesorem w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu.

Jego działalność była znacząca dla kraju i regionu. Był organizatorem i przewodniczącym anim1poz.gif (311048 bytes)konferencji naukowych z dziedziny metod komputerowych w mechanice konstrukcji, pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk. Powołal pierwsze krajowe studium podyplomowe z zakresu budowli wieżowych.

Stworzył liczące się w kraju laboratorium w dziedzine mechaniki doświadczalnej. Od 1970 r. nieprzerwanie kierował Zakładem Konstrukcji Budowlanych. Bezpośrednio współpracował z Przedsiębiorstwem Budowy Chłodni "Chłodnie Kominowe" w Gliwicach, Zjednoczeniem Budowy Pieców Przemysłowych w Gliwicach oraz licznymi przedsiębiorstwami przemysłowymi naszego regionu. W ramach tej współpracy był autorem kilkudziesięciu ekspertyz oraz brał udział w projektowaniu kilkunastu powłokowych chłodni kominowych oraz kominów przemysłowych, zbudowanych także za granicą. Za swą wszechstronną działalność został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Zasłużonemu Opolszczyźnie - za zasługi dla miasta Opola, oraz Srebną i Złotą Odznakę PZ i TB. Był wielokrotnym laureatem nagród Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego i Techniki.

W dniu 16 kwietnia 1983 roku zmarł nagle w wieku 47 lat prawy człowiek, przyjaciel, towarzysz, wielki patriota Ziemi Opolskiej Oswald Mateja. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Sztandaru Pracy I Klasy.




jeep.gif (1844 bytes)powrót