Sergiusz Mossor (1898 - 1962)

Lekarz ginekolog, naukowiec społecznik, pedagog i wychowawca mlodych kadr medycznych, organizator lecznictwa ginekologicznego na Opolszczyźnie.

Życiorys zapoczątkowany w Kirze w dniu 16 VIII 1898 roku mógł wróżyć co najmniej orientalne zainteresowania, a tymczasem Sergiusz Mossor wybrał edukację medyczną w dalekim od miejsca urodzenia Lwowie. Studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jana Kazimierza ukończył w 1926 roku w stopniu doktora medycyny. Etap opolski rozpoczął Sergiusz Mossor równo z końcem II wojny światowej. Zajął się organizacją oddziału ginekologiczno-położniczego w Opolu. W uznaniu zasług na polu medycznym i organizatorskim mianowany został specialistą wojewódzkim w zakresie ginekologii i położnictwa.  W 1956 roku władze wojewódzkie nie miały wątpliwości w kwestii obsadzenia funkcji dyrektora Szpitala Specialistycznego Ginekologiczno- Położniczego w Opolu, powstałego - na bazie wcześniejszego oddzialu - został nim Sergiusz Mossor. Nie poprzestał on na tym, organizując w następnej kolejności opolski oddzial Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Kolejna funkcja- to przewodniczenie Zespołowi Specjalistów Wojewódzkich. Za ukoronowanie organizatorskiego trudu unać można założenie w 1958 roku Szkoły Położnych w Opolu, której też został pierwszym dyrektorem.
     W dorobku pedagogicznym dr Mossora  figuruje 25 specialistów I stopnia i 6 specialistów II stopnia. Uczniowie nestora polskiej ginekologii prowadzą dziś oddzialy i szpitale na Opolszczyźnie, a także w innych województwach. Wielostronne osiągnięcia naukowe, pedagogiczne i organizatorskie Sergiusza Mossora złożyły się na jego wysoką ocenę ze strony władz państwowych, czego dowodem bylo przyznanie mu wielu odznaczeń, m. in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Zlotego Krzyża Zasługi, odznaki "Za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia", Medalu X- lecia. Spuściznę ofiarnego lekarza i społecznika, zmarłego 16 stycznia 1962 roku przypomina  tablica pamiątkowa wmurowana na frontonie Szpitala Wojewodzkiego w Opolu przy ulicy Katowickiej. Ciągle jest żywa pamięć o doktorze wśród jego wychowanków, kontynuujących dorobek swojego mistrza. Wspominają go bardzo ciepło, podkreślając niezwykły charakter wychowawcy, ogromną wiedzę i jeszcze większe wymagania, jakie stawiał przed wszystkimi bez wyjątku wspołpracownikami. Bez przesady można mówić o szkole dr Mossora. Na szczególne podkreślenie zasługuje także godna najwyższego uznania postawa moralno- etyczna Sergiusza
Mossora. Mimo, że w takim  zawodzie stanowi stanowi ona kanon podstawowy, dr Mossor potrafił wzbogacić ją o dodatkowe wartości, rozszerzające gamę tradycyjnych pojęć i ułatwiające zrozumienie posłannictwa lekarza w służbie człowiekowi.

jeep.gif (1844 bytes)powrót