ulica Jana Osmańczyka

osmanczyk.jpg (9833 bytes)Edmund Jan Osmańczyk (1913-1989)Był zasłużonym śląskim działaczem, redaktorem "Młodego Polaka" a następnie kierownikiem Centrali Prasowej Związku Polaków spod znaku Rodła w Niemczech i jednym z organizatorów w 1938 roku Kongresu Polaków w Niemczech.Uniknął aresztowania szybkim wyjazdem do Polski, gdzie podczas okupacji ukrywał się a później brał udział w powstaniu warszawskim. Jako korespondent wojenny znalazł się w Berlinie, gdzie w Kancelarii Rzeszy przy biurku Hitlera na papierze listowym wyciągniętym z tego biurka napisał: "Korespondent wojenny "Rzeczpospolitej". Zdobycie Kancelarii Rzeszy. Berlin 2 maja 1945 Kancelaria Rzeszy. Biurko Hitlera."
Po wojnie był dziennikarzem w kraju i zagranicą. Uhonorowany doktoratami Honoris Causa wielu uniwersytetów i wyższych uczelni, w tym Opola i Wrocławia. Był  posłem i senatorem. Z jego bogatego dorobku naukowego i literackiego na szczególną uwagę zasługują dwa dzieła: "Encyklopedia Spraw Międzynarodowych i ONZ" wydana w 1978 roku oraz "Encyklopedie of the Unitet Nations and International Agreements"  z przedmową Sekretarza generalnego ONZ Javier Perez de Cuellar. Wydanie nastąpiło już po śmierci autora.
Edmund Jan Osmańczyk we własnym życiorysie napisał:
"Urodziłem się jako poddany pruski 10 grób Edmunda Jana  Osmańczykasierpnia 1913 roku na Dolnym ŚLąsku związany przez rodzinę ojca ze Śląskiem Huczyńskim i Raciborskim (gdzie Jan III osadzał jeńców tureckich, stąd nazwisko) oraz przez przodków matki z Karłowicami (dziś dzielnica Wrocławia), gdzie pradziad mój był ostatnim polskim wójtem a dziad m.in. mnemonem polskiej poezji XIX wieku i stąd moja matka wychowywała mnie w polskich tradycjach".
Na swoje życzenie za zgodą Kurii Biskupiej w Opolu został pochowany koło kościoła św. Wojciecha na Górce w Opolu. Św. Wojciech jako Biskup Pragi, będąc w Opolu w tym miejscu głosił kazania.

jeep.gif (1844 bytes)powrót