OPOLSZCZYZNA - MAŁA OJCZYZNA WIELKICH LUDZI

WIKTORIA HEŁM

Wiktoria Hełm urodzona 23.12.1927r. w Sarnach. Córka Władysława i Antoniny Rachimow. Kształciła się w szkole powszechnej. W czasie okupacji pomagała : rodzicom i jeńcom wojennym dostarczając im jedzenia.

W 1944r. (po wyzwoleniu miasta) pomagała w szpitalu rannym żołnierzom radzieckim. W 1945r. wyjechała z rodzicami do Potoka Górnego pow. Biłgoraj. Tam poślubiła Jana Pawelca. W 1957r. po tragicznej śmierci męża wyjechała do Machnowa Nowego gdzie w 1559r. powtórnie wyszła za mąż za Ryszarda Hełm, inwalidę wojennego.

Po odnalezieniu rodziny w 1963 roku zamieszkali w Opolu. W 1980 ze względu na stan zdrowia męża przeprowadzili się do Domu Zasłużonego Kombatanta.W 1985r. umiera mąż Wiktorii, która nadal mieszkała w PZK Opole, aż do śmierci 09.04.2000r.

Wiktoria była nestorką amatorskiej twórczości artystycznej Opola, zasłużoną popularyzatorką kultury Śląska Opolskiego czynną działaczką na Opolszczyźnie. Otrzymała wiele wyróżnień : "za aktywną działalność zawodową i społeczną'' , "działalność artystyczną'' (śpiewała w zespole kombatanckim), "za całokształt owocnej, bezinteresownej pomocy w pracy na rzecz ociemniałych żołnierzy ", "za walki o społeczne i narodowe wyzwolenie ojczyzny"...

Oto kilka zdjęć upomiętniające działalność Wiktorii Hełm.

DYPLOMY ZA DOROBEK ARTYSTYCZNY

 

 

MARIA PIECHOTA

Maria Piechota - nauczycielka Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 w Opolu. Staż pracy 30 lat.uczy pracy-techniki i informatyki. Jest entuzjastką tradycji i obrzędowości na Śląsku Opolskim. Od wielu lat ze swoimi uczniami bierze udział w wojewódzkich konkursach kroszonkarskich. Sama w tej dziedzinie wykazuje się wielkim talentem i pomysłowością. Uczniowie pod jej kierunkiem wykazują się też niezwykłymi umiejętnościami, które są nagradzane w Wojewódzkim Konkursie Kroszonkarskim w Opolu. W roku 1998 zdobyli oni wyróżnienie a w 2000 roku I miejsce.

 

Prezentowane zdjęcia przedstawiają prace Marii Piechoty wykonywane na coroczne Wojewódzkie Konkursy Kroszonkarskie organizowane przez Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Pisanki- kroszonki wykonywane są metodą rytowniczą-wydrapywaną na skorupkach jaj kurzych, gęsich i strusich. Szczególnie wyróżnia się zdjęcie z jajem gęsim na którym prezentowana jest mapa Opolszczyzny z herbem Opola. Kroszonka ta została wykonana podczas powszechnej akcji "Brońmy swego -opolskiego" w 1998 r. a w 1999 r. przedstawiona na wystawie w Muzeum Wsi Opolskiej. Prace te są stałymi, corocznymi wytworami sztuki regionalnej na Śląsku Opolskim.

FRANCISZEK MAZIARZ - skromny kolejarz , wielki człowiek.....

Urodził się 20 stycznia 1918 r. Pracę na kolei rozpoczął w 1944 r. jako dyżurny ruchu na stacji Rozwadów. W czasie II wojny światowej brał udział w licznych działaniach obronnychm. in. przekopywał tory w celu dostarczania polskiego transportu broni do miejsc przeznaczenia. W 1944 r. w czasie nalotów niemieckich samolotów na stację Nisko zapaliły się wagony z amunicją przeznaczoną dla polskich żołnierzy. Kiedy niemal cała obsługa stacji i pociągu uciekła, pan Franciszek wraz z maszynistą podjął się próby uratowania broni. Akcja powiodła się.

Po II wojnie światowej pan Franciszek pracował na kolei we Wrocławiu, Legnicy, Miłowicach, Żaganiu, Węglińcu, a od 1958 r. w Opolu. W czasie pobytu w Opolu przyczynił się do unowocześnienia stacji Opole-Główne ( przedstawił 11 wniosków racjonalizatorskichm. in.zcentralizowanie rozjazdów, umożliwienie jednoczesnego wjazdu i wyjazdu pociągów podczas rozrządu).Za swoją postawę i osiągnięcia otrzymał liczne odznaczenia państwowe:- w 1965 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi;- w 1975r.otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznakę Honorową "Zasłużonemu Opolszczyźnie";- w 1982 r. został odznaczony medalem "Za Udział w Wojnie Obronnej 1939 r."Franciszek Maziarz zmarł 28 lipca 1983 r.