Charakterystyka gminy Prószków

Gmina Prószków, położona na południe od miasta Opola, jest jedną z wiekszych gmin województwa opolskiego. Ma ona charakter rolniczy, jej powierzchnia wynosi 12123 ha i jest zamieszkana przez ok. 10500 osób.

Pod względem komunikacyjnym gmina posiada dobre połączenia liniami PKS z takimi miastami jak Opole, Prudnik, Głuchołazy. Wsie gminy nie posiadają połączenia kolejowego.

Gmina jako całość posiada charakter robotniczo - chłopski. Spośród 15 wsi jedynie Górki i Winów posiadają charakter wsi podmiejskiej i stanowia zaplecze mieszkaniowe miasta Opola.

Gmina posiada korzystne warunki glebowe, a kompleksy pszenno - buraczane stanowią aż 46,1% ogólnej powierzchni gruntów ornych. W miejscowościach położonych w pasie gleb nadodrzeńskich występuje dobrze rozwinięta i na wysokim poziomie hodowla trzody chlewnej. W siedemdziesiątych latach nastąpił mocny rozwój szkólkarstwa owocowego jak i ozdobnego oraz powstały liczne ogrodnictwa.

Pod względem geomorficznym w obrębie gminy wyróżnić można dwie zasadnicze jednostki fizjograficzne:

Na obszarze Gminy Prószków występują na powierzchni skały kredowe trzeciorzędowe i czwarto -rzędowe. Utwory kredy występują w obrębie garbu opolsko - prószkowskiego. Są to margle kredowe. W oparciu o nie rozwinął sie przemysł cementowy Opolszczyzny. W okolicach wsi Folwark i Chrząszczyce znajdują się potężne złoża margla kredowego, wydobywanego aktualnie dla potrzeb cementowni "Górażdże".

Zagadnienia kształtowania i ochrony środowiska naturalnego przedstawiają się na terenie gminy bardzo korzystnie, a dlatego, że na obszarze gminy nie ma zlokalizowanych żadnych zakładów przemysłowych, które stanowiłyby poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Zanieczyszczenia atmosfery mogą być spowodowane jedynie emisją zakładów przemysłowych Krapkowic, Opola i Groszowic.

Na terenie Gminy Prószków znajdują się rezerwaty przyrody - Staw Nowokuźnicki, Przysiecz i Jaśkowice oraz teren zabytkowego parku.

Ponadto znajdują się w gminie stawy rybno - rekreacyjne w Ligocie Prószkowskiej, Przysieczy i Prószkowie.

Lasy prószkowskie zajmują około 30% terenów gminy i należą do kompleksu Borów Niemodlińskich. W lasach tych można zbierać grzyby, jak i polować na zwierzynę.

Sam Prószków i Gmina ma bogatą przeszłość historyczną. Najstarsze obiekty to: Kościół p.w. św. Jerzego z 1687r. oraz Zamek z 1677roku. Oba te obiekty zbudował książe Prószkowski. W latach 1845 -81 w Zamku mieściła się Akademia Rolnicza, następnie był tu szpital, a obecnie Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych.

Na terenie gminy znajduje się także zamek w Zimnicach Małych.

Przed kilkoma stuleciami na terenach wsi Złotniki zajmowano sie wytopem żelaza z rud zbieranych na terenach przyległych bagnisk. W Prószkowie od roku 1763 znajdowała się manufaktura fajansu, która została zlikwidowana po 100 latach swojej działalności.

Gmina proponuje wolne tereny, które wg. planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod działalność związaną z przetwórstwem rolno-spożywczym.

mgr Winicjusz Badura

<< powrót