Położenie geograficzne, granice geograficzne, uprawy rolnicze.

 

  Miasto Strzelce Opolskie usytuowało się w zachodniej części Wyżyny Śląskiej. Centrum z ratuszem znajduje się 233,7 m n.p.m. Przez park przechodzi poziomica 240 m, która oddziela równinę od stoku Chełmu. Na obrzeżach miasta znajdują się wapienie i margle dolnego wapienia muszlowego, które wydobywane w okolicznych kamieniołomach służą do produkcji wapna i cementu.

            Strzelce Opolskie mają opady rzędu 700 mm. Najwięcej przypada na porę letnią. Pod względem ciepłoty zalicza się do miast najcieplejszych w województwie opolskim: okres bezzimia trwa 294 dni, lato 89 – 100 dni.

            W rejonie Strzelec Opolskich występują rędziny, które tworzą się na wapieniach triasowych. Na glebach tych uprawia się głównie żyto, ziemniaki, a przy dobrych warunkach pszenicę i buraki cukrowe. Tego typu gleby wapienne są odpowiednie dla upraw owoców i warzyw.

            Przez Strzelce Opolskie – idąc starym szlakiem handlowym – prowadzi droga międzynarodowa 94, biegnąca przez Wrocław, Opole, Katowice, Kraków.

            Miasto zajmuje obszar 30,13 km2 : zabudowa – 0,3%, grunty orne 62,5%, łąki i pastwiska 3,8%, użytki zielone 22,1% ogólnej powierzchni administracyjnej miasta: 11,3 zajmują obiekty przemysłowe i komunikacja.

            Przez Strzelce Opolskie wiedzie Szlak powstańców Śląskich. Prowadzi od Bytomia przez Gąsiorowice, Jemielnicę, Strzelce Opolskie, Rożniątów, Szmiszów, Kalinowice, Niwki, Ligotę Górną, Górę Świętej Anny, Leśnicę w kierunku Kędzierzyna – Koźla.

            Strzelce Opolskie zaliczane są do gmin najwyżej uprzemysłowionych w regionie. Na terenie miasta znajduje się blisko 2000 podmiotów gospodarczych, z których największe to:
q       Cementownia „Strzelce Opolskie” S.A.
q       Przedsiębiorstwo Przemysłu Obuwniczego
q       Śląskie Zakłady Przemysłu Wapienniczego „Opolwap” S.A. w Tarnowie Opolskim
q       Opolskie Fabryki Mebli Sp. Z o.o.
q       Strzelecka Spółdzielnia Spożywców „Piast”
q       „Intersilesja” McBride Polska
q       „Kleinmann – Wyroby Metalowe”
q       Spółdzielnia Rzemieślnicza „Silesia”