.

 

 Ochrona Środowiska w regionie

 

W dniu 19.12.2000 (wtorek) odbyła się wycieczka do Urzędu Miasta i Gminy Strzelce Op.
Jej celem było zdobycie informacji na temat Ochrony Środowiska w naszym regionie.
Kółko chemiczne zadawało kierowniczce referatu do spraw gospodarki komunalnej pani K.
Moś kilka pytań, z czego dowiedzieliśmy się:

1. Zadaniem wyżej wymienionego referatu jest utrzymywanie drzewostanu przy drogach, utrzymywanie nawodnienia, utrzymywanie dróg w dobrym stanie.


2. Zanim drzewo zostanie ścięte, musi być zbadane przez konserwatora przyrody. Jeśli jest w bardzo złym stanie to burmistrz może wydać zezwolenie na jego wycinkę, jeżeli tak nie jest to zezwolenie na wycinkę drzewa może wydać tylko konserwator przyrody.
3. Wycina się także drzewa, które rosną za blisko drogi. Drzewa także się sadzi zgodnie z projektem. W tym roku posadzono ok. 1000 drzewek.

4. Przewiduje się budowę mniejszych oczyszczalni dla pobliskich wsi.
5. Potrzebna jest także kanalizacja sanitarna (szamba są w złym stanie,  czasami są nawet bez dna).

6. Wprowadzane są także pojemniki na śmieci by składować odpady.
7. Budowana obwodnica ma odciąć ruch od miasta, dzięki temu zmniejszć hałas, ilość spalin.

8. Jedynym organem, który może zamknąć zakład, przemysł udowadniając mu, że istnieje zagrożenie dla życia pracowników i nie tylko jest PIOŚ. On także dostaje informacje na temat zanieczyszczeń od sanepidu. Z PIOSIU są później te informacje pobierane.

9. Wszelkie imprezy typu Sprzątanie Świata, Dni Ziemi Strzeleckiej są dofmansowane ze strony gminy.

10. Od tego roku referat zajmuje się opiniowaniem na rzecz starosty lub wojewody projektów inwestycyjnych mogących szkodzić środowisku. Od 3 lat prowadzi selektywną gospodarkę. W przyszłym roku planowane są pojemniki na plastik.

Po spotkaniu z panią Moś zwiedziliśmy urząd. Byliśmy m.in. w Sali Obrad i w sekretariacie burmistrza Fabianowskiego.

Kierownikiem wycieczki była pani Eugenia Galgańska. W wycieczce brało udział 8 osób.

  


 

UMiG w Strzelcach Opolskich

Gościmy w pokoju "Referatu do spraw gospodarki komunalnej"

 

KONKURS EKOLOGICZNY NA PLAKAT
" Chrońmy nasze środodowisko”

 

Na początku października został ogłoszony szkolny konkurs plastyczny na plakat ekologiczny pod hasłem "Chrońmy nasze środowisko".
Informacje o nim zostały przekazane na plakatach zrobionych przez członków Koła Chemicznego. Termin oddawania prac upłynął 17 listopada 2000-r.
W dniu 22 listopada (środa) zostały przeprowadzone przygotowania do wystawienia prac. Po lekcjach członkowie kółka chemicznego przygotowali wystawę plakatów biorących udział w konkursie.
Następnego dnia (czwartek) została otwarta galeria gdzie można było obejrzeć i oddać głos na którąś z 40 prac, wśród których znalazły się prace ze ŚDS w Strzelcach Op. Uczniowie klas I i II gimnazjum głosowali na 1-szej i 2-ej lekcji, choć znaleźli się też spóźnialscy, którzy głosowali później. Następnie na dalszych lekcjach odbyło się liczenie głosów, wyłowienie zwycięzcy oraz przyznanie nagród. W dniu 24 listopada (piątek) na 1-szej godzinie lekcyjnej odbył się apel, na którym zostały ogłoszone wyniki i przyznane nagrody.

 

                      Zapraszamy na naszą wystawę

.

 

 

 

 

Wycieczka do Nadleśnictwa

W dniu 11 stycznia 2001 r. (czwartek) odbyła się wycieczka naszego Kółka Chemicznego do Nadleśnictwa w Strzelcach Opolskich, którą zorganizowała pani Eugenia Gałgańska. Poznaliśmy nadleśniczego pana Ryszarda Milera oraz leśniczego pana Dariusza Krzysztofowicza. Przeprowadziliśmy z nimi wywiad na temat lasów i ich ochrony a także o zwierzętach leśnych i polnych w rejonie Strzelec Opolskich. Interesowały nas też rośliny chronione, drzewa - pomniki przyrody oraz inne zabytki przyrody. Szczególnie ważne były dla nas zagrożenia mające wpływ na stan zdrowotny lasów i przyrody oraz jakie przedsięwzięcia podejmowane są w celu niwelowania tych zagrożeń. Dowiedzieliśmy się, jakie są możliwości kształcenia w szkołach przygotowujących do pracy leśniczego oraz jak pracuje strzeleckie nadleśnictwo. Poznaliśmy strukturę organizacyjną Lasów Państwowych.

Zwierzęta polne i leśne występujące w rejonie

Strzelec Opolskich

W naszym regionie występują orłv bieliki, bociany czarne, żurawie, kormorany zimorodki i wiele innych gatunków ptaków. Niedaleko nas znajduje się Park Krajobrazowy Góra Św. Anny, w którym żyje ginący gatunek susłów, mianowicie suseł moregowany. Właśnie park jest ostatnim miejscem w Polsce, gdzie żyje to zwierze. Są też często spotykane zwierzęta takie jak: wiewiórki, borsuki,  jelenie, samy, lisy, kuny oraz dziki. Występują także ptaki: myszołowv, jastrzebie, krogulce, kobuzy, pustułki, dzięcioły zielonosiwe i czarne. Są także nietoperze.

Jednak, by ten gatunek mógł przetrwać trzeba uchronić ich zimowiska przed wandalizmem. Wykryto także obecność mroczka pozłocistego. Występują także motyle, którvch jest około 599 gatunów. Są także ryjkowce i pluskwiaki różnoskrzvdłowe

 

Rośliny chronione i drzewa

Obięte ochroną ścisłą są: orlik pospolity, wawrzynek, wilczełyko, dziewiećsił, lilia złotogłów,  bluszcz pospolity śnieżyczka przebiśnieg  listera jałowata, żłobik koralowy, sromotnik bezwstydny, storczyk, widłak, rośliny muraw sucholubnych i zawilce. Są także rośliny objęte ochroną częściową­: kruszca pospolita paprotka zwyczajna, pierwiosnek lekarski, centuria pospolita, konwalia majowa. Rośliny, które występują rzadko to: zanokcica skalna, len austryiacki, czarka szkarłatna.

Są też drzewa chronione:

          Dąb szypułkowy                       Kadłub, oddz. lasu 132
          Dąb szypułkowy
                       Kalinowice, obok szkoły
          Lipa drobnolistna
                   Kalinowice, rozwidlenie drogi
          Miłorząb
                                   Kalinowice, wieś
          2 Dęby szypułkowe
                   Kalinowice, wieś
          2 Miłorzęby
                       Strzelce Opolskie, ul.M.Prawego
           Buk zwyczajny
                          Kalinowice, wieś
           Dąb szypułkowy
                       Kadłub,oddz.lasu 96
           Dąb szypułkowy
                       Kadłub,oddz.lasu 262
           Buk zwyczajny
                          Strzelce Opolskie, park
           Lipa drobnolistna
                      Strzelce Opolski, park
           Buk zwyczajny
                       Strzelce Opolskie,park
           Miłorząb
                                 Strzelce Opolskie,park

                         Pomniki i zabytki przyrody.

                         Miejsca godne uwagi

Drzewa zabytkowe wypisane wyżej. Jest jeszcze stożek łupów wulkanicznych. Natomiast miejsca godne uwagi to: rezerwat "Karnień Ślaski", o powierzchni 13,6 ha. Chroni on stanowisko jarząba brekini. Warto też zwiedzić przy okazji: Krajobrazowy  Góra Św. Annv". W najbliższym czasie ustanowione będą trzy rezerwaty, w pięknych lasach bukowych leśnictwa: Krępna, Klucze i Zimna Wódka. Warto zobaczyć dorodne buczyny na wzgórzu chełmskim, stawy z ptactwem wodnym blisko Izbicka, a wiosną kwitnące łany przebiśniegów nad Odrą. Przez lasy prowadzi kilka szlaków turystycznych. Ich punktem kulminacyjnym jest szczyt wzgórza chełmskiego, w miejscowości  Góra Św. Anny W najbliższych latach działanie gminy w zakresie ochrony przyrody będą ukierunkowane na:

-propagowanie wśród mieszkańców i turystów dbałości o tereny chronione -rekonstrukcję i pielęgnację parków zabytkowych na terenie miasta i gminy -rozwój terenów zielonych
-zwiększenie lesistości gminy
-inwentaryzacja zabytkowych zasobów przyrodniczych gminy

 

                  Oto nasz grupa na wywiadzie w Nadleśnictwie

.

 

 

 

Wycieczka do Oczyszczlni ścieków

 

1. Wycieczka odbyła się 20.10.2000 r. tj. piątek do nowej oczyszczalni ścieków.
2. W wycieczce brałoudział 8 osób.
3.Kierownikiem wycieczki była pani Eugenia Galgańska.
4. Nowo wybudowana oczyszczalnia ścieków działa od 1997 r. na systemie mechaniczno-biologicznym.
5. Jest w stanie pompować z wydajnością 15 000 m3/dobę.
6. Została postawiona na miejscu starej z 1906 r.
7. Obejmuje ścieki ze Strzelec Op., Szczepanka oraz Dziewkowic.

MECHANICZNO-BIOLOGICZNA METODA OCZYSZCZANIA ŚCIEKÓW

      1. Ścieki z miasta trafiają do studni rozdziału ścieków. Ścieki również są dostarczane przez beczkowozy, które dowożą je na teren oczyszczalni.
2. Później trafiają do pompowni dopływu o wymiarach: dł. 5,70 m, szer. 5 m, gł. 4,20 m, gdzie są pompowane z wydajnością 118 II sec.
3. Następny etap to budynek krat, w którym zachodzi mechaniczne oczyszczanie ścieków z większych zanieczyszczeń. Wymiary budynku krat są następujące: dł. 8,20 m, szer. 5,70 m, gł. 3,30 m.
4. Późniejszy etap to piaskownik dwupasmowy o wymiarach: dł. 8,10 m, szer. 4,50 m, gł. 3,75 m. Tu ze ścieków wyodrębniane są tłuszcze.
5. Dalej ścieki trafiają do zbiornika defostacji o wymiarach: dł. 18,6 m, szer. 17,5 m, gł. 4,6 m. Tutaj zachodzi mieszanie beztlenowe oraz fermentacja.
6. Następnie ścieki grawitacyjnie przepływają do komór osadu czynnego, przepływając również przez rozdzielnię dopływu o powierzchni 40 m2. Gdy dotrą ścieki do tych komór, a są trzy: A, B, C, to zachodzi oczyszczanie biologiczne (oparte na bakteriach), po czym zachodzi sedymentacja, czyli opadanie szramu na dno.
7. Po zajściu sedymentacji ścieki wypuszczane są na pola infiltracyjne przez zwężki Venturiego, które rozdzielają ścieki. Na polach infi1tracyjnych woda dostaje się do wód gruntowych, a stąd do ujęć wodnych, z których czerpiemy wodę.

 

 Zbieramy wiadomości na temat oczyszczania wody w naszym mieście.