PISARZOWICE      

            Jadąc około 2 km. z Łowkowic w kierunku Głogówka trafiamy do niewielkiej wioski o nazwie Pisarzowice. Nazwa wsi wywodzi się jeszcze z czasów średniowiecznych i najstarsze jej formy zostały zapisane w języku łacińskim. Wzmiankowana po raz pierwszy w 1285 roku. W 1301r. nosiła nazwę Willa Scriptoris, czyli wieś pisarza. Nazwa sugeruje, iż była ona własnością jakiegoś urzędnika sprawującego funkcję pisarza.

            W latach 1284 -1313 wieś należała do księcia Bolesława Opolskiego i jego rycerza Adama. Miejscowość tę określano później jako kościelną, należącą do słynnego Klasztoru Cystersów w Lubiążu do 1428r. W 1335r. wieś została umieszczona w rejestrze dziesięcin Galharda de Carceribus w głogóweckim archiprezbiteriacie. W 1338 i 1383r. jej nazwę odnotowano po niemiecku, co utrzymało się przez stulecia aż do 1945 roku. Od czasów średniowiecznych była używana także polska nazwa choć nieco zniemczona - Pisarzowic lub Pisarcowice. 

            Wieś posiada obiekty zabytkowe, zarejestrowane w katalogu zabytków sztuki. Do nich należy Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Istnieją przesłanki by stwierdzić, iż początki świątyni sięgają końca XIII wieku. Świątynia ta była wzmiankowana w 1301r. pod wezwaniem Świętej Trójcy. Niektóre części kościoła mogą sięgać nawet XIV wieku. Kruchta i kaplica została wzniesiona około 1600 roku. Kościół był wielokrotnie odnawiany    w 1784, 1858, 1950 i innych latach. Wczesnogotycka część kościoła wyposażona jest w elementy renesansowe i barokowe, a zabudowana została z kamienia i cegły.

            W 1858 roku mieszkańcy wsi odbudowali też szkołę, w której uczyło się 143 dzieci, była to szkoła katolicka.  W 1861 roku było tu 91 domów i 717 mieszkańców, w 1883r. ich liczba zmieniła się tylko nieznacznie i wynosiła 710 osób. Obecnie liczba ta jest nieco mniejsza. Do szkoły, która mimo różnych zawirowań historii istnieje jeszcze do dzisiaj, uczęszcza obecnie około 30 dzieci.

            Na terenie Pisarzowic znajdował się także majątek, który w XIX. należał do wdowy hrabiny von Oppersdorf z Głogówka i przypadł jej jako Witwenfliss. We wsi znajdowały się wtedy 73 domy i zamek (obecnie pozostały po nim jedynie ruiny). Pod koniec XIX. majątek w Pisarzowicach obejmował 300 ha. z folwarkiem. Wszyscy byli tu katolikami, dlatego funkcjonowała we wsi szkoła katolicka. W okresie międzywojennym, w czasie II wojny światowej majątek w Pisarzowicach należał nadal do rodziny Oppersdorfów z Głogówka. W 1937r. jego właścicielem był hrabia Wilhelm Hans. Majątek w Pisarzowicach posiadał nadal status majątku szlacheckiego stanowiąc wspólne gospodarstwo z folwarkiem w Łowkowicach.  

                      

Wiadomości zebrała i opracowała ucz. Agnieszka Pustułka

Powrót