Historia Ujazdu

Nazwa Ujazd wywodzi się z przyjętego w średniowieczu sposobu wydzielania majątku z ogólnej powierzchni obszaru. Kiedy książę chciał obdarzyć kogoś większym majątkiem ziemskim, wówczas osobiście objeżdżał teren wzdłuż granic jakie zamierzał ustalić. Granice majętności oznaczano za pomocą nacięć na drzewach lub innych znaków graficznych. W wyniku tego staropolskie określenie "Ujazd" odpowiada miej więcej dzisiejszemu słowu "Objazd". 

Stary HERB Ujazdu   

Ujazd miał nadane prawa Miejskie w 1223 roku.

 Aktualny  HERB Ujazdu

 

Ujazd dawniej i dziś

 

Dawniej w Ujeździe nie było asfaltowych dróg, tylko brukowane, nie było telefonów, fryzjera ani kawiarni. Na zdjęciach sprzed 40-stu lat rynek miał inny kształt, gdyż nie było parkingu oraz chodników. Niedaleko rynku jest jeszcze stary, zabytkowy spichlerz. Przystanek autobusowy ma około 20 lat, kiedyś znajdował się w rynku. Szkoła Podstawowa znajdowała się przy ulicy Szkolnej. W latach 70-tych przebudowana została jednak na budynek mieszkalny. Obecna szkoła otwarta 1 lutego 1970r.znajduje się przy ulicy Strzeleckiej 6.

  W Ujeździe znajduje się jednostka OSP wyposażona  w nowoczesny sprzęt strażacki. W 1998 roku  otrzymali nowy wóz strażacki o nazwie " GCBAM 6/32" marki "Jelcz". Dawniej ujazdowscy strażacy jeździli do pożaru wozem zaprzężonym w konie, z pompą ręczną i małym zbiornikiem wodnym. Niedaleko budynku OSP znajduje się kościół pod wezwaniem św. Andrzeja.
O godzinie ósmej rano najmłodsi mieszkańcy Ujazdu idą do przedszkola. Kilka lat temu przedszkole było inne. Na podwórku  były  huśtawki, drabinki, piaskownica, ale nie było wspaniałego sprzętu jakim jest ściana do wspinania, ślizgawka, domek, "ruchomy most" i to wszystko zrobione z drewna. Dzieciaki nie miały też tylu zabawek i gier. W miasteczku znajduje się również Miejska Przychodnia Rejonowa przy ulicy Juliusza Słowackiego. Mamy także Dom Kultury, w którym jest biblioteka oraz na nowo oddana do użytku sala widowiskowa. W Ujeździe jest kilka sklepów, zakładów prywatnych, a także inne instytucje zajmujące się handlem.

Przystanek autobusowy w Ujeździe od około 20 lat znajduje się przy ul.3 Maja, kiedyś mieścił się w rynku. Obok rynku jest stary ok. 400 letni spichlerz. 

Na terenie Ujazdu znajduje się Zakład Przemysłu Meblowego, który kiedyś (od roku 1945- 1951) był Fabryką Szczotek i Pędzli popularnie zwany przez mieszkańców "Szczotkarnią".

 W obiektach dawniej Skoczni nad Kanałem Gliwickim działała do niedawno filia Chorzowskiej Fabryka Okuć Budowlanych. Obecnie jest tam Zakład Stolarski. Mamy też kombinat Ogrodniczy, dwie piekarnie, oraz kilka mniejszych zakładów prywatnych. Pomimo tego mieszkańcy Ujazdu pracują w wielkich zakładach przemysłowych w Kędzierzynie, Blachowni, Gliwicach, do których muszą dojeżdżać.  

Aktualnie budowane jest w Ujeździe obok Szkoły Podstawowej nowe gimnazjum. Część dydaktyczna ma być oddana do użytku 1 września 2001r.

                                                                       Zabytki w Ujeździe

 KOŚCIÓŁ p.w. św. Andrzeja Apostoła - jest ozdobą naszego rynku. Barokowy kciół, ufundowany przez Mikołaja Kochcickiego został zbudowany w 1613r. W XVIII w. kościół był przebudowany, a w XIX w. dodano murowane neogotyckie wieże.                    Żaneta Chwedyna, kl.Va

 

 

                                      mgr M. Nowicka

 

STUDZIONKA - znajduje się przy drodze wylotowej do Gliwic. Jest to kościół pątniczy pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny zbudowany w latach 1858-1862.Wcześniej w tym miejscu znajdowała się drewniana kaplica z 1749 roku.

 Ciekawostka...

Legenda ujazdowska

 

Żaneta Chwedyna, kl.Va

  Ż. ChwedynaRUINY ZAMKU  -  w mieście, na zachód od kościoła znajdują się ruiny zamku wybudowanego w 1580roku, przebudowanego w 1660r., a potem w XVII  i w końcu XIX wieku. Zamek został zniszczony w 1945r. W czasach świetności zamek był budynkiem piętrowym, częściowo podpiwniczonym, z obszerną sienią na przestrzał. W latach 70-tych XX w. ruiny zamku stanowiły obiekt zainteresowań archeologów, którzy odkopali dobrze zachowane pozostałości fundamentów zamku datowane na przełom XIII i XIV w. Natrafiono też na fragmenty fosy oraz ceramiki sprzed 600 lat.
 KAPLICZKI - są ściśle związane z kulturą naszego regionu. Najczęściej budowane były w centrum wioski lub przy drogach. W Ujeździe jedna kapliczka z XVIII wieku znajduje się przy ulicy Traugutta niedaleko rynku. Druga powstałą w wieku XIX zbudowana jest przy ulicy Sławięcickiej. Jej wnętrze zdobią obrazy barokowo-ludowe oraz rzeźby gotyckie św. Barbary i św. Małgorzaty z około 1500 roku.   

SPICHLERZ - Znajduje się w centrum Ujazdu przy ul. Szkolnej, czyli na północny-wschód od rynku. Spichlerz został zbudowany w XVIII wieku, jest to trzykondygnacyjny, murowany i otynkowany budynek gospodarski. Dach siodłowy spichlerza pokryty został dachówką. Aktualnie znajduje się tam magazyn.

 

  Figury przed kościołem.Kamienna, rokokowa figura z1749roku przedstawiająca posąg św. Józefa z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołów. Druga figura pochodząca z XVIII wieku przedstawia posąg św.Jana Nepomucena. 

Zabytki Gminy Ujazd

KOŚCIOŁY DREWNIANE - na ziemi ujazdowskiej znajdują się trzy z czterech zachowanych w byłym powiecie strzeleckim kościołów drewnianych w Kluczu, Olszowej i Zimnej Wódce.

Kościół drewniany w Kluczu

Kościół drewniany w Zimnej Wódce

 

I.Bubała i I.Kołodziej, SP Zimna Wódka, kl.VI

Kapliczka w Niezdrowicach

Kościół drewniany i kapliczka w Olszowej

Agnieszka Wojtyła, kl.Id

Karolina Długosz, SP Olszowa, kl V

Powrót...