Wstawianie rysunków

Grafika umieszczana na stronach podnosi ich atrakcyjność. Ale skąd można pobrać rysunki do umieszczenia na własnej stronie. Jednym ze sposobów jest zapisywanie rysunków zauważonych na przeglądanych stronach, a które nam się podobają. Jest to jednak uciążliwe. Dlatego lepiej skorzystać ze stron, które oferują gotowe biblioteki rysunków do umieszczania na własnych stronach. Takich stron jest w Internecie bardzo dużo, wystarczy wpisać w dowolnej wyszukiwarce na przykład wyrażenie "gify", a otrzymamy długą listę ciekawych stron.

Ja omówię pobieranie rysunków na przykładzie strony www.gifcenter.qs.pl. Z lewej strony wybierz hiperłącze Animowane, a następnie przeglądnij dostępne biblioteki animowanych "gifów". Gdy któryś Ci się spodoba, kliknij na nim prawym przyciskiem myszki i z menu podręcznego wybierz Zapisz obraz jako. Pamiętaj aby wszystkie rysunki zapisywać w folderze w którym umieściłeś plik index.html (powinien to być folder przygotowany przed rozpoczęciem tworzenia strony, a który będzie zawierał wszystkie pliki Twojej strony).

Podczas zapisywania rysunków musisz pamiętać o nadaniu im takiej nazwy, by później móc łatwo rozpoznać co zawiera taki rysunek. Gdy w folderze będziesz miał kilkadziesiąt rysunków, z czego część już nie będziesz wykorzystywał na stronie, to w ten sposób łatwiej zapanujesz nad porządkiem, kasując niepotrzebne już rysunki. Przy nadawaniu nazw plikom, możesz korzystać jedynie z niektórych znaków. Niedozwolone na przykład są polskie znaki diakrytyczne (czyli ą, ś, ł, itp.). Podobnie też nie powinieneś stosować wielkich liter, spacji, itp. Poniżej podaję wszystkie znaki, które są bezpieczne, i które w każdej sytuacji są dozwolone:

abcdefghijklmnopqrstuvwxyz01234567890_

Tak więc pamiętaj, że nie możesz nazwać pliku na przykład piłka.gif, lecz pilka.gif, czy też Moja miejscowość.jpg, ale moja_miejscowosc.jpg.

Jeżeli rysunki, czy zdjęcia są zapisane na dyskietce, to musisz je najpierw skopiować do Twojego folderu, aby móc z nich korzystać.

Wszystkie rysunki muszą być zapisane w tym samym folderze w którym znajduje się plik index.html. Jeżeli tak jest możesz je teraz wstawić na swoją stronę. We FrontPage Express robi się to poprzez kliknięcie ikonki Wstaw obraz lub wybranie z górnego menu Wstaw | Obraz. Pojawi się wtedy okienko w którym musisz wybrać przycisk Przeglądaj, a w kolejnym okienku przejdź do swojego folderu, wskaż plik który zamierzasz umieścić na stronie, a następnie kliknij przycisk Otwórz.

Rysunek pojawi się w miejscu w którym miałeś ustawiony kursor tekstowy.

Często zdarza się, że rysunek nie pojawia się tam gdzie chciałbyś. Należy wtedy go umieścić we właściwym miejscu. Aby to zrobić, rysunek musisz chwycić lewym przyciskiem myszki i przeciągnąć na miejsce, w którym ma pozostać. Na początku często będzie zdarzać się, iż rysunek nie pojawi się dokładnie w tym miejscu w którym zamierzałeś go upuścić, ale z czasem nabędziesz trochę więcej wprawy. Pamiętaj jednak o tym, że rysunek może być umieszczony tylko tam, gdzie jest tekst. Jeżeli upuścisz rysunek w miejscu gdzie nie ma tekstu, to on sam przeskoczy do najbliższego takiego miejsca.

Jeżeli chciałbyś, aby tekst był umieszczony przy jednej z krawędzi okienka lub w jego środku, to możesz skorzystać z ikon wyrównywania (tych samych które służą do wyrównywania tekstu). Gdyby jednak tekst znajdował się w tym samym wierszu, co tekst, to zostanie wyrównany zarówno tekst jak i rysunek. Aby wyrównanie zadziałało tylko na sam rysunek, musi się on znajdować w osobnym wierszu.

Na poniższym rysunku, wskazanie motylka i wyrównanie go, spowoduje także wyrównanie tekstu, zaś wyrównanie pingwinka, pozostawi położenie tekstu bez zmian.

 ..::  © Roland Zimek, 2002r.  ::..