Strona Internetowa xat.comOptymalizacja grafiki Internetowej
xat.com Image Optimizer

O czym jest ta strona?

Tworząc własne strony Internetowe staramy się by wyglądały jak najbardziej efektownie. Jednym ze sposobów jest umieszczenie kilku ładnych zdjęć, animowanych gifów, kolorowych grafik itp. Okazuje się wtedy, że nasza strona wygląda "wystrzałowo", ale ładuje się bardzo długo. Taka witryna nie zachęca do częstego odwiedzania, co jest zrozumiałe, gdyż wiąże się to z dużymi rachunkami za połączenia internetowe. Jak rozwiązać ten problem? Może usunąć kilka obrazków? Jest jednak inny sposób; wystarczy poświęcić trochę czasu na optymalizację grafiki, aby zmniejszyć jej rozmiar.

Pamiętaj, że na stronie umieszczasz przeważnie kilka rysunków, czy też zdjęć, a i sam tekst też musi zostać przesłany. Często nie zdając sobie sprawy z tego, nasza strona rozrasta się do olbrzymich rozmiarów, a nikt przecież nie będzie czekał kilkudziesięciu sekund, aż na jego ekranie pojawi się nasza, nawet najpiękniejsza strona. Poniższa tabela przedstawia minimalny czas przesłania grafiki. Zobacz ile czasu będzie musiała poczekać osoba chcąca zobaczyć twoją stronę, zanim się ona wczyta. Czcionką pogrubioną zaznaczyłem najpopularniejsze połączenie wielu osób z Internetem, dla którego właśnie powinieneś się odnosić.

rozmiar / połączenie modem 28.8 Kb modem 56 Kb ISDN 128 Kb T1 1.54 Mb
10 KB 2 sek. 1 sek. 0 sek. 0 sek.
30 KB 8 sek. 4 sek. 1 sek. 0 sek.
50 KB 14 sek. 7 sek. 3 sek. 0 sek.
100 KB 28 sek. 14 sek. 6 sek. 0 sek.
200 KB 56 sek. 29 sek. 12 sek. 1 sek.
500 KB 2 min. 22 sek. 1 min. 13 sek. 30 sek. 2 sek.

Jak widać rachunek jest prosty. Mając na przykład zaledwie trzy animowane gify po ok. 10 KB, tylko dwa zdjęcia po ok. 100 KB, a także samą stronę WWW z tekstem "ważącą" ok. 30 KB, to przy połączeniu modemem 56 KB, Twoja strona wczyta się najwcześniej po ok. 35 sek., a w praktyce znacznie później. Jest więc o co "walczyć".

Z jakiego programu będziemy korzystać?

Jednym z najlepszych programów służących do optymalizacji grafiki jest xat.com Image Optimizer. Jeżeli nie posiadasz tego programu możesz go pobrać z naszej strony internetowej. Może zabrzmi to nieprawdopodobnie, ale korzystając z tego programu możesz zmniejszyć rozmiary obrazów niejednokrotnie o ponad połowę nie tracąc na jakości. Jak to się dzieje? Otóż ludzkie oko można bardzo łatwo oszukać, gdyż nie jest ono zbyt czułe na niewielkie różnice występujące pomiędzy sąsiednimi punktami obrazu, a tym samym można zmniejszyć liczbę kolorów, czy stopień kompresji, a różnic nie będzie widać.

Program po uruchomieniu może nie oszałamia nas ilością przycisków, czy bajecznym interfejsem, ale nie takie jest jego zadanie. Aby przekonać się o jego możliwościach wystarczy otworzyć dowolny rysunek. Ja będę posługiwał się omawiając program zdjęciem zapisanym w formacie JPEG. Jeżeli chcesz wypróbować program na tym samy zdjęciu możesz go pobrać (38 kB). Zdjęcie to jest zapisane w rozdzielczości 522x577 punktów. 

No to zaczynamy.

Pokaże teraz krok po kroku, jak prosto i szybko możemy zoptymalizować zdjęcie. Przygotowałem animację, którą możesz uruchomić, klikając na poniższe hiperłącze:

Podstawy optymalizacji pliku JPG
Zaawansowana optymalizacja pliku JPG

... kolejne poradniki optymalizacji grafiki w przygotowaniu ...

animacje zostały opracowane na podstawie oryginalnych animacji znajdujących się na stronie xat.com.

..:: Roland Zimek ::..