Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego

ul. Głogowska 27, 45-315 Opole, tel. (77) 455 48 69, 441-65 50, 441 64 85, fax (77) 455 29 79
e-mail : kontakt@wodip.opole.pl www : www.wodip.opole.pl

[ informatyka ] [ technika ] [ szkolenia ] [ poradnik ] [ konkursy ] [ kontakt ] [ spis treści ] [ strona główna ]

TELEPORT PRO - "ŚCIĄGANIE" WITRYN

Częste przeglądanie stron WWW przy połączeniu modemowym kosztuje ... zachodzi więc potrzeba skopiowania ich na lokalny dysk. Umożliwia to ich wielokrotne przeglądanie off-line. Niestety jest to "prawie" niemożliwe przy wykorzystaniu popularnych przeglądarek /Internet Explorer, Netscape Navigator i Communicator/. Jest inne, prostsze rozwiązanie :

Zaczynamy ...

Teleport Pro to doskonały, prosty w obsłudze program, który pozwoli nam zaoszczędzić wiele złotówek. Poniżej przedstawiono krótki opis pracy z programem :

Po uruchomieniu programu z menu File uaktywniamy opcję New Project Wizard.

Co dzisiaj robimy ?

Pozostawiamy zaznaczoną opcję Create a browsable copy of a website on my hard drive. Pozwoli to na utworzenie kompletnej kopii witryny na naszym dysku twardym, która będzie można przeglądać off-line. Wszystkie pliki zostaną skopiowane do jednego katalogu.

Kolejny krok to wpisanie adresu bazowego witryny, od którego ma rozpocząć się proces kopiowania. W drugim okienku wpisujemy "przyjazną" nazwę naszego projektu.

Podajemy adres witryny i nazwę projektu, który tworzymy

Następne okno pozwala na określenie zasobów, które chcemy skopiować. Domyślna opcja pozwala na zaisanie stron HTML, wszelkich grafik ze stron i plików muzycznych.

Jakie elementy zapisywać ?

I już możemy zapisać projekt w wybranym katalogu.

Gdzie zapisać pliki ?

Przed rozpoczęciem kopiowania, warto ustalić parametry projektu. Z menu File wybieramy opcję Starting Address Properties i określamy głębokość pobierania zasobów. Domyślnie ustawiono 3 i w większości wypadków to wystarcza. Jeżeli struktura witryny tego wymaga można ją zmienić na 6 do 8.

Jak głęboko ?

W końcu możemy przystąpić do kopiowania witryny. Naciskamy przycisk Start na pasku ikon lub wybieramy ją w menu Project.

Wszystko O.K. ? No to ciągniemy ...

Zapisanie witryny będzie trwało kilka, kilkanaście minut ... O zakończonej pracy zostaniemy poinformowani stosownym komunikatem. I to już wszystko ... Możemy rozpocząć pracę nad nowym projektem.

Witryna już na naszym dysku

Tak utworzoną, lokalną kopię witryny możemy umieścić w wybranym przez siebie miejscu - na lokalnym dysku, na serwerze intranetowym, na innym komputerze w sieci lokalnej i wykorzystywać w zależności od potrzeb.


Stanisław Rożniatowski