Aktualności
Neurosmog - badanie Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Anna Kwoczała   
08.04.2021.

NeuroSmog

czyli jak smog wpływa na rozwój mózgu Twojego dziecka

Drodzy Rodzice,

Chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w wyjątkowym badaniu, w którym chcemy sprawdzić jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na rozwój naszych dzieci. W obecnym czasie pojęcie zdrowia nabrało szczególnego znaczenia- także w kontekście zdrowia Państwa dzieci.

Projekt NeuroSmog jest unikatowym - na skalę nie tylko Polski, ale i Europy – przedsięwzięciem podejmowanym przez specjalistów z obszaru psychologii, epidemiologii, neurobiologii i inżynierii środowiska. Realizują go naukowcy i praktycy z Instytutu Psychologii i Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie oraz psychologów-praktyków z Polski Południowej.

Szkoła Podstawowa nr 7 w Strzelcach Opolskich, do której uczęszcza Państwa dziecko, zdecydowała się podjąć współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim przy powyższym projekcie.

Jaki jest cel naszych badań?
Wiele dzieci przejawia problemy z utrzymaniem i koncentracją uwagi. Łatwo się rozpraszają, szybko tracą cierpliwość, przejawiają trudności z usiedzeniem w miejscu lub skupieniem się na jednym zadaniu. W różny sposób radzą sobie one ze stresem i swoimi emocjami.
Celem naszego projektu jest zbadanie czy smog wpływa na rozwój uwagi, pamięci, trudności w nauce i radzeniu sobie z emocjami u dzieci oraz czy efekty związane ze smogiem widać też w mózgu. Wyniki naszych badań mogą pomóc w przyszłości w opracowaniu skutecznych działań profilaktycznych (także na terenie szkoły) zapobiegających nasileniu problemów, z którymi boryka się aktualnie wiele dzieci.
Wśród osób zaproszonych do udziału w projekcie będą wylosowani chłopcy i dziewczęta oraz ich rodzice z wylosowanych szkół i wylosowanych klas. Taka metoda rekrutacji do projektu została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić jak największą rzetelność naukową naszego badania.

Do udziału w tym przedsięwzięciu wylosowane zostały w tym roku szkolnym w SP nr 7 klasy czwarte, piąte i szóste. Następnie drogą doboru losowego (tzw. „maszyna losująca”) zostało wyłonionych kilka numerów z dziennika w każdej ze wskazanych klas. Zwracamy się za pośrednictwem szkoły do Państwa- rodziców wylosowanych dzieci, z uprzejmą prośbą o możliwość udostępnienia numerów kontaktowych do Państwa w celu przedstawienia szczegółów projektu. Po wyrażeniu przez Państwa zgody na kontakt, jeden z członków naszego zespołu skontaktuje się z wytypowanymi rodzicami, aby opowiedzieć o projekcie oraz odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Proszę pamiętać, że wyrażenie zgody na kontakt nie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na udział w badaniach i taką decyzję podejmą Państwo, oczywiście, dopiero po kontakcie z naszym zespołem. Będziemy wdzięczni za Państwa zgodę na udostępnienie numerów kontaktowych przez dyrekcję i mamy nadzieję na owocne rozmowy oraz współpracę.
Więcej o projekcie możecie Państwo dowiedzieć się pod następującymi linkami:


1) Filmik na temat projektu z udziałem dzieci: https://www.youtube.com/watch?v=dZtpkB51uHc

2) Strona projektu: https://neurosmog.psychologia.uj.edu.pl/aktualnosci

3) Udział kierownika projektu, prof. Marcina Szweda, w programie telewizyjnym: https://pytanienasniadanie.tvp.pl/45321839/smog-powoduje-dysleksje-i-adhd-u-dzieci?fbclid=IwAR1sNhKaPjMAlVxGKjHsb_yOl8ApJJdw_ysJg1HmOIQuIqgDHGKf2xIltW4

4) Strona Fundacji Nauki Polskiej: https://www.fnp.org.pl/jak-smog-wplywa-na-mozgi-dziec/?fbclid=IwAR2Jm3R59R6SaJvlr6flC5zxjNQAbbm5ZzxpeV9CHEv76mIrxpkXXzJSTy0

5) Informacja o badaniu na stronie Puls Medycyny: https://pulsmedycyny.pl/polscy-naukowcy-sprawdza-jak-smog-wplywa-na-dzieciecy-mozg-972981

Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia,
W imieniu zespołu badawczego
dr Katarzyna Sitnik-Warchulska
Senior Scientist NeuroSmog
Anna Gulbinowicz
Członek zespołu NeuroSmog
Kontakt: 791206317

 
WAŻNE INFORMACJE

Szukaj na stronie
TEAMS

Poczta

E-DZIENNIK

ZDALNA SZKOŁA

-----

LEKTURY

DARMOWE LEKTURY

KORZYSTAJ
bezpłatnie i interaktywnie

na telefonie
na tablecie
na komputerze

Epodreczniki.pl

E - PODRĘCZNIKI

BAW SIĘ I UCZ
bezpłatnie i interaktywnie

na telefonie
na tablecie
na komputerze

Edukacja w internecie




Strzelecki Biały Orlik

Kodowanie

Bits&Bricks>>

Google Doodle>>

Lightbot>>

SZKOLNY WOLONTARIAT


NOWE TECHNOLOGIE
NA USŁUGACH EDUKACJI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.