Aktualności arrow Biblioteka
Biblioteka Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Beata Szabała, Ewa Krawczuk-Bielesza   
09.04.2012.

W BIBLIOTECE:

• udostępniamy zbiory (księgozbiór wypożyczalni i czytelni, kasety, płyty)
• prowadzimy lekcje biblioteczne i kwadranse głośnego czytania
• realizujemy zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej
• przygotowujemy zajęcia biblioterapeutyczne
• organizujemy czas wolny
• tworzymy wystawy, gazetki, wystawki tematyczne
• współorganizujemy imprezy, obchody i uroczystości ogólnoszkolne
• redagujemy informatory, zestawy nowości
• opracowujemy materiały dydaktyczne
• piszemy scenariusze i konspekty
• przygotowujemy bibliografie i kwerendy
• organizujemy konkursy i kiermasze
• opracowujemy nowe książki i czasopisma oraz konserwujemy i chronimy starsze nabytki biblioteki
• przygotowujemy spotkania szkoleniowe dla bibliotekarzy i innych nauczycieli

W BIBLIOTECE MOŻESZ:

• czytać
• uczyć się
• przeglądać
• rysować
• tworzyć
• grać w różne gry
• bawić się
• odpoczywać

WYDARZYŁO SIĘ W BIBLIOTECE...

WITAMY PIERWSZAKI W BIBLIOTECE
W dniach od 5 do 9 września 2011r. nauczyciele – bibliotekarze gościli wszystkie tegoroczne klasy pierwsze. Nowi uczniowie zostali zapoznani z rozkładem biblioteki oraz centrum multimedialnego. Bibliotekarze zapoznali dzieci z podstawową terminologią oraz regulaminem biblioteki. Na zakończenie - obiecawszy częste odwiedziny - młodzi czytelnicy dostali pamiątkowe zakładki do książki.


PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE – SPOTKANIA CYKLICZNE
Oto kolejny rok owocnej współpracy nauczycieli – bibliotekarzy z Publicznym Przedszkolem nr 9. Od września na comiesięczne spotkania z bajką, bajeczką i baśnią zapraszamy maluchy z grup „Puchatków”, „Żabek” i „Biedronek”.


OBCHODY 25-LECIA NASZEJ SZKOŁY
Podobnie jak w każdym roku jubileuszowym nauczyciele – bibliotekarze aktywnie przyłączyli się do przygotowywania święta placówki. Po wielodniowej archiwizacji pamiątkowych zdjęć oraz przygotowywania wraz z nauczycielami plansz ekspozycyjnych powstała spektakularna (cały łącznik) wystawa: „FOTOGRAFII SZKOLNEJ CZAR”.
Kolejnym, zrealizowanym przez nas, zadaniem była WYSTAWA KRONIK SZKOLNYCH, które można było przeglądać na parterze.
W tym roku również konferowanie uroczystości powierzono jednemu z nauczycieli – bibliotekarzy.

FESTYN RODZINNY
Podczas niedzielnego „Festynu Rodzinnego” nauczyciel – bibliotekarz był odpowiedzialny za zapowiedzi szkolnych zespołów artystycznych oraz obsługiwał stoisko multimedialne. Dużym zainteresowaniem cieszyła się - pokazywana powtórnie – WYSTAWA KRONIK. Zawartość zarchiwizowanych w bibliotece (i nie tylko) kronikarskich wspomnień „niebieskich mundurków „dostarczyła niejednemu mieszkańcowi miasta ogromnych wzruszeń.

I POPOŁUDNICA W BIBLIOTECE - WIZYTA LEŚNIKA
Jesień sprzyja lekturze - w związku z tym biblioteka szkolna znów przygotowała wiele interesujących propozycji dla swych czytelników. Pierwsze spotkanie z serii „Popołudnica w bibliotece”, dotyczyło jesiennego lasu. Honorowym gościem spotkania był p. Dariusz Krzysztofowicz – leśnik ze strzeleckiego Nadleśnictwa. Opowiedział on trzydziestoosobowej grupie uczniów kl. I-III o charakterystyce wykonywanej pracy, faunie i florze najbliższych okolic oraz ochronie lasu. Uczniowie pod opieką E. Krawczuk – Bieleszy, B. Madziary i E. Zalas wysłuchali gawęd o drzewach, odkryli wiele leśnych ciekawostek oraz zobaczyli film o pracy w nadleśnictwie. W przerwach pomiędzy partiami edukacyjnymi był czas na zabawy muzyczno – ruchowe oraz rysowanie i kolorowanie leśnych pejzaży. Na spotkanie zaprosiliśmy również grupę ze „Źródełka”.

SPOTKANIE Z PISARKĄ
Drugie literackie spotkanie odbyło się we współpracy z Referatem Bibliotek. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu nauczycieli , nauczycieli – bibliotekarzy oraz bibliotekarzy miejskich w progach szkoły zagościła Barbara Gawryluk – autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży, tłumaczka i dziennikarka „Radia Kraków”. W swej rozgłośni prowadzi cykliczną audycję „Książka na szóstkę”, poświęconą literaturze dla dzieci i młodzieży. W trakcie spotkania pisarka opowiedziała o swym warsztacie, inspirujących pomysłach oraz kontakcie z dziećmi i młodzieżą. Odczytany został również głośnio obszerny fragment ostatniej książki – „Mali bohaterowie”. Szczęśliwe dzieci wracały do domów z książką opatrzoną autografem.

SPOTKANIE SZKOLENIOWE W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ
Nauczyciele – bibliotekarze wzięli udział w spotkaniu z metodykiem : p. M. Małecką – Mianowany. Na szkoleniu wraz z koleżankami z innych bibliotek zgłębiałyśmy wiedzę dotyczącą polskich oraz światowych bibliotek cyfrowych. Dziękujemy za zaproszenie!

KONFERENCJA W PG nr 1 dla NAUCZYCIELI, BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTERAPEUTÓW
W ramach współpracy międzyszkolnej nauczyciel – bibliotekarz uczestniczył w konferencji podsumowującej projekt biblioterapeutyczny realizowanego przez PG nr 1 w Strzelcach Op.: „Baw się i Ty – z pomocą zawsze my”. Po spotkaniu E. Krawczuk - Bielesza przekazała chętnym pisemną wersję referatu wygłoszonego podczas I Konferencji Biblioterapeutycznej w Katowicach: „Paraliteracka twórczość rozrywkowa w służbie biblioterapii”.

PODSUMOWANIE KONKURSU NA NAJŁADNIEJSZY DZIENNICZEK LEKTUR
Czwartego listopada b.r. nauczyciele- bibliotekarze podsumowali klasowy konkurs na najładniejszy dzienniczek lektur. Pięknymi, nowymi wydawnictwami uhonorowano aż osiemnastu uczniów. Prezentowane w „Galeryjce biblioteki” przez dwa miesiące dzienniczki zachęciły również uczniów innych klas do prowadzenia dzienniczków. Bibliotekarze dziękują P. G. Sroczyńskiej oraz klasie II c za wspólny wysiłek, zaangażowanie oraz współpracę.

JESIENNY WIECZÓR BAŚNI I BAJEK
Po raz kolejny nauczyciele-bibliotekarze wraz z paniami: B. Obracaj oraz M. Apczyńską zaprosili swych uczniów na czytelnicze popołudnie. Ponad trzy godziny uczniowie rozwiązywali krzyżówki, zagadki i quizy z wiedzy n/t baśni i bajek. Przechodząc przez kolejne stopnie wtajemniczenia poznawali nieznane utwory, brali udział w zabawach ruchowych i plastycznych. Można było też posmakować magicznego poczęstunku. Zajęcia uważamy za niezwykle udane – pomimo czekających rodziców żadne dziecko nie chciało opuszczać biblioteki) Dziękujemy wszystkim!

BIBLIOTEKARZE UCZESTNICZĄ W SZKOLENIACH
Podczas listopadowego weekendu (26-27.11) nauczyciele – bibliotekarze uczestniczyli w szkoleniu: „Techniki edukacyjne i wychowawcze w pracy z uczniem ze spektrum autyzmu”; z kolei 05.12 p. Ewa Krawczuk – Bielesza uczestniczyła w szkoleniu w WODiP-ie: „Aplikacja wirtualnej biblioteki”.

DZIEŃ OTWARTY W BIBLIOTECE
Pierwszego grudnia nauczyciele – bibliotekarze włączyli się do organizacji „DNIA OTWARTEGO SZKOŁY”. W godzinach popołudniowych w bibliotece można było posłuchać głośno czytanych baśni, poznać sekrety magazynów i medioteki lub… uścisnąć dłoń samej FIZI POŃCZOSZANCE)
W tym dniu żaden z przedszkolaków nie wyszedł z biblioteki bez prezentów: ulotek dla rodziców, zakładek do książek i nalepek.
STACJA DZIESIĄTA (jaką była biblioteka szkolna) cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nie tylko przyszłych czytelników, ale również ich opiekunów, wspominających „zamierzchłe czasy” i bibliotekę, jaką zapamiętali. Cieszymy się wraz z nimi, że nasza biblioteka zmienia się, przekształca i ewoluuje.
UROCZYSTE ŚLUBOWANIE I PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
W lutym, w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało zakładkę oraz pamiątkowy dyplom. Teraz pierwszacy z zapałem samodzielnie wypożyczają książki.

 
WAŻNE INFORMACJE

Szukaj na stronie
TEAMS

Poczta

E-DZIENNIK

ZDALNA SZKOŁA

-----

LEKTURY

DARMOWE LEKTURY

KORZYSTAJ
bezpłatnie i interaktywnie

na telefonie
na tablecie
na komputerze

Epodreczniki.pl

E - PODRĘCZNIKI

BAW SIĘ I UCZ
bezpłatnie i interaktywnie

na telefonie
na tablecie
na komputerze

Edukacja w internecie




Strzelecki Biały Orlik

Kodowanie

Bits&Bricks>>

Google Doodle>>

Lightbot>>

SZKOLNY WOLONTARIAT


NOWE TECHNOLOGIE
NA USŁUGACH EDUKACJI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.