Zieleń i wartości krajobrazowe



Galeria zdjęć lasu Typy siedliskowe lasu Ochrona lasów Zagrożenia środowiska leśnego Ekosystemy nieleśne

na koniec strony

Lasy

W gminie Łubniany lasy zajmują 6 108 ha, co stanowi 48,7% powierzchni gminy. wskażnik lesistości gminy jest prawie dwukrotnie wyższy od przeciętnej lesistosci województwa (25,5%) i kraju (27,5%). Lasy w gminie należą do dużego, zwartego kompleksu Lasów Stobrawsko-Turawskich. Tak wysoki udział lasów w strukturze użytkowania gruntów jest wynikiem małej presji na ich rolnicze wykorzystanie w związku ze słabą jakością i przydatnością gleb. Najsłabiej zalesiona jest południowa część gminy.

Większość lasów (ok. 90%) jest własnością Skarbu Państwa. Zarządzają nimi Lasy Państwowe. Lasy gminy wchodzą w skład 2 nadleśnictw:

- Nadleśnictwa Turawa - 2/3 lasów w gminie, część obrębów Jełowa i Turawa),

- Nadleśnictwa Kup (część obrębu Kup).

Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej Mroczkiewicza, teren gminy znajduje się w Krainie Ślaskiej, Dzielnicy Równiny Opolskiej i mezoregionie Borów Stobrawskich. Według Matuszkiewicza dominującymi zespołami potencjalnej roślinności, która opanowałaby ten teren po zaprzestaniu w nim obecnej działalności czlowieka są:

Obecnie dominującym zbiorowiskiem leśnym jest subatlantycki bór sosnowy, silnie przekształcony przez gospodarkę leśną. Występują również płaty tego zbiorowiska o cechach roślinności naturalnej (północna i południowo-zachodnia część gminy). W w dolinie Brynicy i Małej Panwi występują również niewielkie fragmenty lasów grądowych i łęgów jesionowo-olszowych. W zagłębieniach międzywydmowych w północnej części gminy występują niewielkie torfowiska porośnięte przez fragmentarycznie przekształcony bór bagienny.



Typy siedliskowe lasu

na początek strony


Pod względem żyzności i wilgotności siedliska lasy na terenie gminy są znacznie zróznicowane. Wyodrębniono tu 10 typów siedliskowych lasu: