Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego

ul. Głogowska 27, 45-315 Opole, tel. (77) 455 48 69, 441-65 50, 441 64 85, fax (77) 455 29 79
e-mail : kontakt@wodip.opole.pl www : www.wodip.opole.pl

[ informatyka ] [ technika ] [ szkolenia ] [ poradnik ] [ konkursy ] [ o firmie ] [ spis treści ] [ strona główna ]

PRZYDATNE PROGRAMY DO POBRANIA Z SERWERA WODIiP

Przedstawiam opis ciekawych programów, które mogą być użyteczne podczas codziennej pracy przy komputerze. Pobranie programu na swój komputer nastąpi po kliknięciu "obracającej się dyskietki" obok nazwy programu. Pełna lista programów umieszczonych na naszym serwerze znajduje się pod adresem:

ftp://ftp.wodip.opole.pl/www/

ACDSee Add-ware

Pobierz plik

 Nazwa pliku:  acdsee.exe  Rozmiar:  5,55 MB  Wersja:  3.1
Program do przeglądania plików graficznych. Jedna z najbardziej popularnych aplikacji do tego typu zadań. Program ma bardzo wygodny sposób obsługi, jest na tyle łatwy, iż większość czynności wykonuje się intuicyjnie. Obsługuje praktycznie wszystkie standardy graficzne jak i wiele formatów wideo i muzycznych. Mimo ogromu funkcji jest to jedna z najszybszych przeglądarek. Program w czasie działania wyświetla reklamy, których jest pozbawiona wersja zareklamowana.

Acrobat Reader Freeware

Pobierz plik

 Nazwa pliku:  ar500enu.exe  Rozmiar:  13,7 MB  Wersja:  5.0
Umożliwia przeglądanie dokumentów zapisanych jako Adobe Portable Document Format (PDF). Format ten stał się standardowym sposobem zapisu publikacji elektronicznych. W najnowszej wersji dodano możliwość zachowania kopii dokumentu ściągniętego z Sieci, wyświetlenia transparentnych plików graficznych i automatyczną zmianę rozmiaru tekstu do rozmiaru okna. Można także instalować dodatkowe czcionki (znaki języków azjatyckich) oraz poprawiono sposób wyświetlania tekstu na wyświetlaczach komputerów przenośnych.

Anfy Shareware/Freeware

Pobierz plik

 Nazwa pliku:  anfyjava.zip  Rozmiar:  3,16 MB  Wersja:  1.4
Tworzy bardzo ciekawe efekty w standardzie Java. Bardzo prosty i przyjemny kreator prowadzi krok po kroku przez cały proces tworzenia apletu. Nie musisz znać Javy, program Anfy zrobi wszystko za Ciebie, wystarczy tylko wybrać jeden z pośród ponad 40 efektów, dopasować go do własnych potrzeb i gotowe. Anfy utworzy nawet odpowiedni kod w HTML-u który wystarczy wkleić na swoją stronę.

Coffee Cup FireStarter Trial

Pobierz plik

 Nazwa pliku:  coffeefire35.exe  Rozmiar:  3,88 MB  Wersja:  3.5
Aplikacja umożliwiająca szybkie i proste utworzenie animacji do umieszczenia na stronie WWW. Dzięki niej strona może się wzbogacić o system nawigacji, logo czy demonstrację. Z programem jest dostarczanych kilkadziesiąt zbiorów zawierających efekty, które można użyć we własnych projektach. A oprócz nich można dodać obrazki i dźwięk w najpopularniejszych formatach oraz tekst. Gotowy projekt można zachować na dysku (także w formacie Flash) lub przesłać bezpośrednio na serwer. Wersja 30 dniowa.

EditPad Postware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  editpad.exe  Rozmiar:  631 KB  Wersja:  3.2.1 PL
EditPad - jeden z najlepszych zamienników systemowego notatnika. Posiada on szereg opcji jakich nie powstydził by się markowy procesor tekstu, doskonale zaprojektowany interfejs, menu "File" pamiętające 16 ostatnio otwieranych dokumentów, opcje zapisującą do formatów Unixa i Macintosha, możliwość konwersji tekstu ANSi do OEM i odwrotnie. Aby stać się legalnym użytkownikiem tego programu wystarczy wysłać autorowi kartkę pocztową.

FreeZip Freeware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  freezip.exe  Rozmiar:  290 KB  Wersja:  1.4.7
FreeZip jest szybkim i łatwym w użyciu programem standardu ZIP przeznaczonym do kompresji i dekompresji plików oraz katalogów w systemach operacyjnych Windows 95 i Windows NT4. Umiejętność posługiwania się Eksploratorem Windows zupełnie wystarczy by kompresować i dekompresować pliki czy całe katalogi. FreeZip całkowicie integruje się ze środowiskiem Windows, używając typowych powiązań systemowych. Instalacja FreeZip jest niezwykle prosta.

FrontPage Express Freeware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  frontpagessetup.cab  Rozmiar:  1,6 MB  Wersja:  2.0.2
FrontPage Express jest prostym edytorem graficznym stron WWW. Stworzysz dzięki niemu szybko swoje strony. Nie posiada on wielu zaawansowanych opcji, jednak ze względu, iż jest prekursorem obecnych wersji FrontPage dołączanych do pakietu MS Office, będziesz mógł się łatwo i szybko przerzucić na "starszego brata", by tworzyć bardziej rozbudowane witryny..

GetRight Freeware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  getright.exe  Rozmiar:  3,1 MB  Wersja:  4.3
Jeden z najlepszych programów monitorujących pobieranie plików z Internetu. Pobierając pliki z Internetu zdarza się często, iż z różnych powodów zostaje przerwana transmisja, należy wtedy podjąć pobieranie pliku ponownie. GetRight sprawdza, czy próbujesz pobrać jakiś plik, a wtedy przejmuje to zadanie od systemu. Gdy nastąpi przerwa w pobieraniu, sam próbuje ponowić dalsze pobieranie od miejsca gdzie nastąpiła awaria. W najnowszej wersji poprawiono wiele błędów występujących w poprzednim wydaniu. Aby program komunikował się w języku polskim musisz pobrać dodatkowy plik.

GIMPshop Freeware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  gimpshop.exe  Rozmiar:  7,8 MB  Wersja:  1.0
Bardzo dobry, z mnóstwem opcji, darmowy program graficzny. Do tej pory GIMP otwierał się w kilku okienkach oraz miał inaczej skonstruowane skróty klawiszowe. I to one stanowiły największy problem przy "przesiadce". Obecnie GIMPshop pokazuje się w jednym dużym oknie, tak jak PS oraz jego skróty klawiszowe zostały dostosowane zgodnie z tymi jakie są używane w Photoshopie. Zmieniono również nazwy używane do tej pory w Gimpe na takie odpowiadające nazewnictwu Photoshopa.

FTP Commander Freeware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  ftpcomm501.exe  Rozmiar:  548 KB  Wersja:  5.0
Prosty, ale przydatny klient FTP. Umożliwia połączenie z serwerem i przeprowadzenie na nim podstawowych operacji, np. skopiowania/usunięcia pliku lub katalogu czy utworzenia nowych katalogów. W penetrowaniu zasobów serwera pomaga rozbudowany system filtrowania i sortowania. Zaletami programu są przejrzysty interfejs, szybkość działania i niewielki rozmiar.

WinHTTrack Website Copier Freeware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  httrack.exe  Rozmiar:  2,5 MB  Wersja:  3.15
Doskonały i łatwy w obsłudze program do pobierania całych witryn Internetowych na i zapisywania ich swoim komputerze. Tak zapisana witryna będzie możliwa do przeglądania bez potrzeby łączenia z Internetem. Kolejną zaletą programu jest jego spolszczenie. Wystarczy tylko dodać, że jest programem darmowym.

IrfanView Freeware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  i_view.zip  Rozmiar:  471 KB  Wersja:  3.21
IrfanView to bardzo szybka przeglądarka plików graficznych dla Windows. Posiada podgląd obrazków w postaci miniaturek, szybki dostęp do struktury katalogowej, obsługę drag&drop, opcje drukowania, skanowania, możliwość generowania pokazu slajdów. Program wyposażono także we wsadowy konwerter plików, opcje przeznaczone do zmiany głębi kolorów, przycinania, dodawania efektów (blur, sharpen itd.). IrfanView dodatkowo posiada wbudowany odtwarzacz CD.

Notatnik XP Freeware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  notatnikxp.exe  Rozmiar:  910 KB  Wersja:  4.1

Alternatywa dla systemowego notatnika. Program ma chyba wszystkie zalety notatnika (szybki, mały i wygodny) oferuje jednak wiele dodatkowych funkcji, które wielu zwolennikom standardowego rozwiązania mogą przypaść do gustu. Program oferuje funkcje wspomagające pisanie różnego rodzaju kodów źródłowych (może kolorować składnie: HTML, CSS, PHP, Java, Java Script, VBasic, Pascal, C++, PERL, FTNR...). Program nie ingeruje w rejestr i łatwo go usunąć, nie przyporządkowuje do siebie również automatycznie plików TXT.

Nvu Freeware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  nvu.exe  Rozmiar:  6,7MB  Wersja:  1.0PR PL

Edytor stron internetowych HTML działający w trybie graficznym. Aplikacją oferuje pracę w środowisku WYSIWYG (What You See Is What You Get), dzięki czemu atrakcyjne serwisy internetowe mogą tworzyć nawet mniej zaawansowani użytkownicy. Posiada również zintegrowany moduł do edycji kaskadowych arkuszy styli (CSS), wbudowanego klienta FTP, czy kreatora formularzy.

Paint Shop Pro Shareware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  paintshop.exe  Rozmiar:  14,2 MB  Wersja:  6.02
Jeden z najlepszych programów służących do obróbki grafik rastrowych. Aplikacja oferuje wiele różnych filtrów i efektów specjalnych. Do najciekawszych nowości należą między innymi kreatory wspomagające tworzenie przezroczystych GIF-ów, możliwość cyfrowego zabezpieczenia stworzonych grafik (digital watermark) oraz dodatkowe okienko zawierające historię wszystkich wykonanych operacji. Po 30 dniach przestanie działać część opcji, a po 60 program nie pozwoli się uruchomić.

PhotoFiltre Freeware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  photofiltre.exe  Rozmiar:  1,5MB  Wersja:  6.1.2

Darmowy program do kompletnego retuszowania zdjęć. Pozwala użytkownikowi na prostą lub zaawansowaną edycję oraz używanie wielu filtrów. Pomimo swoich rozbudowanych możliwości jest prosty i intuicyjny w obsłudze. Aplikacja oferuje proste filtry i korekcję obrazu np. jasność, kontrast, korekcję gamma, nasycenie oraz bardziej artystyczne narzędzia (pastele, rozmycie, puzzle). W sumie jest ich ponad 100. Dzięki możliwości różnego rodzaju zaznaczania można dowolnie wybierać fragmenty obrazu. Własne kształty użyte do zaznaczenia jakiegoś obszaru mogą być zapisane do pliku i użyte w przyszłości. Proste narzędzia do rysowania, wypełniania, klonowania, stemplowania znakomicie sprawdzają się w zastosowaniach domowych. Funkcjonalność programu można rozszerzać za pomocą wtyczek (np. histogram) dostępnych na stronie producenta. Program posiada polskojęzyczną nakładkę.

Power Archiver 2001 Freeware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  power_archiver_611.exe  Rozmiar:  2,14 MB  Wersja:  6.11
Program służący do archiwizacji. Jego interfejs jest podobny do innych narzędzi tego typu, tak więc nikt nie powinien mieć problemów z jego obsługą. Ma wbudowaną obsługę kilku najpopularniejszych formatów plików (m.in. ZIP, RAR, ARJ, CAB), tak więc nie potrzebuje żadnych dodatków. Jego umiejętności powinny zadowolić nawet wybrednych użytkowników a z ich możliwościami zapozna ich przystępna pomoc w formacie HTML.

WebCopier Freeware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  wcopier.exe  Rozmiar:  1,60 MB  Wersja:  2.5
Jak przeglądać witryny internetowe bez stałego połączenia z Internetem. Wystarczy skopiować wszystkie strony danej witryny na własny komputer, ale jak to zrobić? WebCopier może to zrobić. Łatwy w użyciu kreator przeprowadzi Cię krok po kroku. W ten sposób pobraną witrynę możesz udostępnić w lokalnej sieci Intranet.

WinAmp Freeware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  winamp.exe  Rozmiar:  588 KB  Wersja:  2.5
Najpopularniejszy odtwarzacz plików muzycznych zapisanych w różnych formatach (między innymi WAV, MP3, MIDI), umożliwiającego także odbiór audycji nadawanych w technologii SHOUTcast. Bardzo prosty w obsłudze. Ciekawostką jest możliwość zmiany tzw. skór, które możesz pobrać ze strony producenta WinAmp-a. Aby program komunikował się w języku polskim musisz pobrać plik językowy i zapisać go w folderze WinAmp-a. Następnie uruchom WinAmp- a i wciśnij kombinację klawiszy  Ctrl+P i wskaż pobrany wcześniej plik.

Windows Commander Shareware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  wc32v454.exe  Rozmiar:  1,36 MB  Wersja:  4.54
Być może pamiętasz program działający pod DOS-em: Norton Commander. Aż żal, że korzystanie z Eksploratora Windows przy zarządzaniu plikami i folderami choćby w części nie jest tak łatwe i przyjemne. Nic nie szkodzi. Możesz zainstalować sobie Windows Commandera. Działa on dokładnie tak samo jak poczciwy NC i wygląda tak samo. Oprócz tego posiada bardzo wiele nowych opcji, m.in. bardzo przyjaznego klienta FTP, obsługę wielu formatów kompresji, a co ważne jest po polsku.

Windows Nawigator 2000 PL Freeware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  wn32pl.exe  Rozmiar:  756 KB  Wersja:  4.2.0
Ma trochę mniejsze możliwości niż Windows Commander, może nie jest tak ładny jak on, ale zawiera wszystko co jest potrzebne do codziennej pracy i jeszcze więcej, posiada nawet klienta FTP, wysyła SMS-y itp. Najważniejsze, że jest po polsku, ma niewielki rozmiar i jest darmowy.

WinRAR Shareware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  wrar28b5.exe  Rozmiar:  621 KB  Wersja:  2.80 Beta 5
Kompresja plików to nie tylko format *.zip. Możesz spotkać się także z wieloma innymi formatami w Internecie, m.in. z formatem *.rar który ma większy stopień kompresji, ale który w sieci nie występuje tak często. Jeżeli potrzebujesz obsługi wielu różnych formatów kompresji, a dodatkowo chciałbyś aby program komunikował się w języku polskim to powinieneś skorzystać z WinRAR-a. Po 30 dniach znaczna część opcji zostanie zablokowana.

WinZip Shareware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  winzip.exe  Rozmiar:  921 KB  Wersja:  7.0
Jak przenieść 2 MB plików mając tylko jedną dyskietkę. Jak skorzystać z pliku pobranego z Internetu mającego rozszerzenie *.zip. Wystarczy mieć WinZip-a uważanego za jeden z najlepszych programów do kompresji i dekompresji plików i całych folderów. Jest prosty i łatwy w użyci, a na dodatek z najczęściej wykonywanych czynności będziesz mógł korzystać posługując się menu kontekstowym, wywoływanym prawym przyciskiem myszki.

Ws_FTP Freeware/Shareware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  wsftp.exe  Rozmiar:  646 KB  Wersja:  4.60
Samo pobieranie plików przy pomocy przeglądarki Internetowej to nie wszystko. Gdy chcemy przeprowadzić bardziej skomplikowane operacje typu umieszczenie pliku na serwerze Internetowym, utworzenie nowego folderu itp. musimy zaopatrzyć się w odpowiedni program - klient FTP i właśnie WS_FTP jest jednym z najlepszych w tej klasie. Posiada dużą ilość opcji oraz dobrze zaprojektowany, typowy dla tego typu aplikacji interfejs graficzny. Początkującym użytkownikom z pomocą przyjdzie rozbudowany "help". Wersja darmowa jedynie dla celów edukacyjnych. Na naszym serwerze znajduje się opis tego programu.

Xara3D Freeware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  xara3d.exe  Rozmiar:  446 KB  Wersja:  1
Tradycyjne programy generujące grafikę trójwymiarową są z reguły bardzo trudne do zrozumienia i obsługi. Wyjątkiem jest Xara3D 1, oferująca szeroką gamę narzędzi pozwalających szybko i prosto tworzyć trójwymiarowe animowane napisy, loga, nagłówki oraz przyciski do umieszczania na własnej stronie WWW. Program potrafi także tworzyć wysokiej jakości animacje w formacie GIF lub sekwencje filmowe w formacie AVI. Początkujący użytkownik komputera w kilka chwil stworzy projekt, który swym profesjonalnym wyglądem oraz doskonałą jakością zadziwi niejednego grafika.

xat.com Image Optimizer Shareware Pobierz plik
 Nazwa pliku:  xatio.exe  Rozmiar:  1 MB  Wersja:  3.1
Stworzyłeś ładną stronę internetową, wstawiłeś dużo grafiki aby była kolorowa, ale wszyscy narzekają, że się długo ładuje. Co zrobić, czy usunąć większość rysunków? Nic z tego. Popularne programy graficzne nie optymalizują rysunków pod potrzeby WWW. Skorzystaj więc z xat.com Image Optimizer, a rozmiary zdjęć i rysunków będziesz mógł zmniejszyć o ponad połowę bez zauważalnej utraty jakości! Program działa przez 30 dni.

Roland Zimek